Strona główna / Szkolenia stacjonarne / Logopeda na start! – wyzwania terapeutyczne

Logopeda na start! – wyzwania terapeutyczne

mgr Katarzyna Czechowicz-Gołaszewska

logopeda, neurologopeda, pedagog specjalny, oligofrenopedagog, filolog, instruktorka jogi dla dzieci, trener psów. Doświadczenie zdobywała w szkole integracyjnej, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, praktyce prywatnej (pacjenci z różnymi zaburzeniami rozwojowymi - w tym niepełnosprawności sprzężone, autyzm, zespoły genetyczne) oraz w czasie licznych kursów, szkoleń i praktyk. Założycielka Centrum Logopedyczno - Terapeutycznego "Dogadać się" w Budach-Grzybek gm. Jaktorów.

05.11.2022 (sobota)
06.11.2022 (niedziela)
I dzień: 8.30 - 17.30
II dzień: 8.30-13.00

Logopedzi z krótkim stażem lub rozpoczynający pracę, osoby wracające do zawodu po przerwie oraz terapeuci innych specjalizacji pozostający w ścisłej współpracy z logopedą w zespole.

Cel:
Usystematyzowanie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej dotyczącej pracy logopedy ze szczególnym zwróceniem uwagi na aspekty prawa oświatowego oraz interdyscyplinarność zawodu logopedy.

1. Logopedia – ogólne standardy postępowania.

2. Mowa, język, komunikacja, zaburzenie – podstawowa terminologia (w tym mózgowa
organizacja mowy, anatomia i fizjologia narządów mowy, głosu i słuchu)

3. Etapy rozwoju mowy vs rozwój psychoruchowy dziecka (norma).

4. Typologia zaburzeń mowy – standardy postępowania.

5. Trudności diagnostyczne – wywiad, dokumentacja medyczna, testy specjalistyczne.

6. Dokumentacja logopedyczna w placówce oświatowej.

7. Specyfika terapii osób z zaburzeniami artykulacyjnymi, autyzmem, zespołami genetycznymi, niepełnosprawnością umysłową, sprzężeniami.

8. Komunikacja werbalna i niewerbalna (wprowadzanie AAC).

9. Metody i formy pracy logopedycznej.

10. Pomoce wykorzystywane w terapii logopedycznej.

11. Sytuacje trudne w terapii logopedycznej.

12. Logopeda w zespole specjalistycznym.

13. Znaczenie terapii logopedycznej:
      ⇒ cechy i zadania terapeuty,
      ⇒ współpraca logopedy z opiekunem, rodziną pacjentów,
      ⇒ metodyka pracy terapeutycznej.

14. Aspekty prawne – logopedia w światle prawa.

Metody pracy:
      ⇒ wykład/prezentacja multimedialna
      ⇒ film
      ⇒ dyskusja
      ⇒ ćwiczenia praktyczne
      ⇒ analiza studium przypadku

Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe i zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.

Logopeda na start! – wyzwania terapeutyczne
mgr Katarzyna Czechowicz-Gołaszewska