Strona główna / Szkolenia stacjonarne / Zaburzenia przetwarzania słuchowego - diagnoza, strategie postępowania, terapia funkcji słuchowych

mgr Violetta Podsiadła-Kabacińska

Neuro i surdologopeda, oligofrenopedagog terapeuta integracji sensorycznej, terapeuta NDT- Bobath, provider Neuroflow, specjalista z wieloletnią praktyką w pracy z dziećmi z opóźnieniami i zaburzeniami rozwojowymi. Od ponad dwudziestu lat pracuje z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Jedenaście lat pracowała w przedszkolu integracyjnym, gdzie  poznała specyfikę pracy z małymi dziećmi, przede wszystkim z tymi, które wymagają szczególnego wsparcia.   Praktykę zawodową zdobywała również pracując w Specjalistycznej Poradni Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu oraz współpracując z Fundacją „ Dźwięki Marzeń”. Od piętnastu lat pracuje w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kołobrzegu oraz prowadzi gabinet LOGO-SENS.

08.06.2024
Logopedzi,pedagodzy, nauczyciele, psycholodzy, fizjoterapeuci, terapeuci integracji sensorycznej

MODUŁ  -SENSO-  SŁYSZĘ

Moduł SENSO obejmuje zagadnienie przetwarzania słuchowego oraz terapii funkcji słuchowych.  Poza częścią teoretyczną, oferuje przede wszystkim praktyczne podejście. Pokazuje m.in. w  jaki sposób zaburzenia funkcji słuchowych wpływają na funkcjonowanie dziecka na różnych poziomach.  Jak diagnozować APD, jak wspierać dzieci. Jak  dokonywać oceny, planować i prowadzić terapię od okresu niemowlęcego do wczesnoszkolnego. Omówionych zostanie wiele zabaw, ćwiczeń, aktywności i zaleceń wspomagających rozwój poszczególnych funkcji, aktywności do zastosowania w domu, przedszkolu, szkole i w gabinecie terapeutycznym. Uczyć się również będziemy w oparciu o analizę kliniczną konkretnego przypadku, rozwiązywanie konkretnych problemów terapeutycznych, budowanie strategii terapeutycznych i planu terapii.

1. Zaburzenia Przetwarzania Słuchowego (C/APD )- istota zaburzenia.

2. Co składa się na odpowiednie przetwarzanie wrażeń słuchowych.

3. Przyczyny   APD

4. Profile kliniczne

5. Kierunki terapii w odniesieniu do każdego profilu

6. W jaki sposób objawiają się  Zaburzenia Przetwarzania Słuchowego?

7. Kompleksowa diagnoza APD.

8. Nadwrażliwość słuchowa / rodzaje , strategie wsparcia/.

9. Jak pomóc dziecku z Zaburzeniami Przetwarzania Słuchowego ma różnych poziomach:

♦ technologie wspierające terapię dzieci z zaburzeniami przetwarzania słuchowego

♦ strategie postępowania   w codziennym życiu (domu, szkole, przedszkolu)

♦ terapia wspomagająca dziecko z CAPD – dla logopedy, pedagoga, psychologa.

10. Jak słyszymy ? Jak czytać audiogram?

11. Zasady prowadzenia ćwiczeń słuchowych

12. Stymulacja funkcji słuchowych od  okresu niemowlęcego do wieku wczesnoszkolnego:konkretne ćwiczenia, zabawy stymulujące słuch awerbalny / m.in. wykrywanie, świadomość dźwięku, budowanie reakcji na dźwięk, różnicowanie i identyfikowanie cech dźwięku , lokalizowanie/ , słuch werbalny / m.in.  ćwiczenia rozwijające bezpośrednią pamięć słuchową, pamięć  sekwencyjną, selekcję słuchową,  funkcje  fonologiczne /oraz integrację słuchowo- ruchową z wykorzystaniem elementów integracji sensorycznej oraz uwzględnieniem innych metod (m.in.werbo-tonalnej, audytywno-werbalnej).

13. Solving problem - ocena, budowanie planu terapii.

Uczestnicy szkolenia otrzymają: zaświadczenie o ukończeniu szkolenia, komplet materiałów, wypracowaną bazę pomysłów.

Forma szkolenia: wykład, warsztat, studium przypadku, analiza nagrań

mgr Violetta Podsiadła-Kabacińska
08.06.2024 (sobota)