Strona główna / Blog / Parafunkcje-czyli co nas powinno zaniepokoić?

Parafunkcje-czyli co nas powinno zaniepokoić?

Bardzo często, większość z nas słysząc pojęcie „parafunkcje” nie bardzo wie o co tak dokładnie chodzi i nie jest świadomy wagi problemu. W logopedii parafunkcje najczęściej dotyczą dzieci ale mogą się z nimi zmagać również dorośli.

Parafunkcje to inaczej nieprawidłowe nawyki narządu żucia, które są wykonywane bardzo często nieświadomie, i bez określonego celu.

Wyróżniamy dwa rodzaje parafunkcji:

•  Parafunkcje zwarciowe- dochodzi do kontaktu między zębami przeciwstawnymi np. podczas zgrzytania zębam
  • Parafunkcje niezwarciowe- nie dochodzi do kontaktu między zębami przeciwstawnymi, np. poodczas ssania smoczka, palca, wewnętrznej części policzka, obgryzania ołówka. Bardzo często prowadzą one do powstawania dolegliwości w stawie skroniowo-żuchwowym oraz powodują wady zgryzu (zgryz otwarty).

Przyczyny parafunkcji u dzieci mogą być różne i zależą od wielu czynników, takich jak stres, napięcie emocjonalne, nieprawidłowy zgryz, alergie, a nawet problemy z oddychaniem przez nos.

Podczas obserwacji dziecka, powinno nas zaniepokoić:

• Ssanie kciuka
  •  Nagryzanie ołówka, długopisu
  •  Nagryzanie wewnętrznej części policzka
  •  Nagryzanie ust
  •  Zgrzytanie zębami
  • Obgryzanie paznokci,skórek

Wszystkie wymienione wyżej parafunkcje mogą doprowadzić do wyksztalcenia  wad zgryzu, co przekłada się w późniejszym czasie na powstanie wady wymowy.