Strona główna / Szkolenia online / Innowacyjne metody elektrostymulacji zewnętrznej i wewnętrznej w logopedii – podejście praktyczne

Innowacyjne metody elektrostymulacji zewnętrznej i wewnętrznej w logopedii – podejście praktyczne

Innowacyjne metody elektrostymulacji zewnętrznej i wewnętrznej w logopedii – podejście praktyczne
mgr Aleksandra Kaczyńska

Neurologopeda, pedagog specjalny, terapeuta taktylny, specjalista wczesnej interwencji neurologopedycznej z ukierunkowaniem na pacjentów z wyzwaniami neuromotorycznymi w tym z padaczką.

mgr Ewa Wojewoda

mgr fizjoterapii, naturopata, osteopata pediatryczny,położna, terapeuta metod neurorozwojowych, terapeuta manualny, terapeuta J.Brondo (Argentina-Cordoba), 

Ukończyła Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, zrealizowała wiele kursów i szkoleń w zakresie fizjoterapii i osteopatii, uczestniczyła w wymianach międzynarodowych osteopatów w ramach Ostheopathic European Academic Network (OsEAN) w Belgii, absolwentka Osteopatii Pediatrycznej, zrealizowała wieloetapowy kurs J.Brondo "Opieka i wsparcie dzieci urodzonych przedwcześnie" - Argentina (Cordoba) i staż w Clinica y Maternidad del Sol na Oddziale Patologii Wcześniaka. 

Obecnie kończy międzynarodową szkołę Flanders International College of Osteopathy i prowadzi badania na Warszawskiej Akademii Medycznej, a także szkołe naturopatii.

Codziennie praktykuje osteopatie z dziećmi z dysfunkcją neurologiczną i genetyczną w tym chorobami rzadkimi we własnym Centrum Terapeutycznym. Od 2008 roku związana z Fundacją

sobota
22.06.2024
12:00 - 20:00
8 godz.
Logopedzi, neurologopedzi, fizjoterapeuci.

Program:

Innowacyjne metody elektrostymulacji zewnętrznej i wewnętrznej w logopedii

Obecnie proponowany plan szkolenia obejmuje nauczanie zakładające prowadzenie części teoretycznej i praktycznej w formie on-line z uwzględnieniem praktyki własnej, wg określonych zasad na następujących warunkach:

Cześć I  (nauczanie zdalne):

- materiały w formie filmów udostępnione na 7 dni przed szkoleniem obejmujące tematykę  anatomii ustno-twarzowej, będącej bazą dla dalszych działań w zakresie elektroterapii – kursant jest zobowiązany do odtworzenia w dowolnym dla siebie czasie i przyswojenia materiału szkoleniowego przed właściwym terminem szkolenia (dostęp do filmów poprzez link do platformy vimeo, który prowadzące udostępnią w wyznaczonym czasie)

- materiały szkoleniowe w formie prezentacji, będące integralną częścią kursu z anatomii w elektroterapii.

Część II – spotkanie z Uczestnikami on-line za pośrednictwem wskazanej platformy przez Organizatora oraz realizacja wszystkich punktów szkolenia zawartych w programie.

1. Zapoznanie ze strukturami anatomicznymi (mięśnie, nerwy, powięzi) w aspekcie elektrostymulacji logopedycznej (usystematyzowanie wiedzy, powtórzenie ze zrozumieniem, pytania, dyskusja).

2. Zapoznanie z odziaływaniem prądów małej częstotliwości.

3. Prądy małej częstotliwości

   a) elektrostymulacja

   b) impulsy prostokątne

   c) impulsy trójkątne

4. Elektrodiagnostyka. Metody stosowane w elektrodiagnostyce układu nerwowo-mięśniowego.

5. Aparaty do elektrostymulacji.

6. Prąd małej częstotliwości w leczeniu porażeń krtani , fałdów, nerwów, niedowładów.

7. Elektrostymulacja czynnościowa.

8. Przezskórna stymulacja elektryczna (TENS — transcutaneous electrical nervestimulation).

9. Metody i praktyczne zastosowanie elektrostymulacji podniebienia, krtani, warg, języka i m. twarzy i szyi.

10. Metodyka zabiegów:

     -elektrostymulacja dna jamy ustnej,

     -elektrostymulacja języka,

     -elektrostymulacja podniebienia twardego i miękkiego,

     -elektroterapia stawu skoroniowo-żuchwowego wewnątrz jamy ustnej,

     -elektrostymulacja krtani,

     -elektroterapia zatok szczękowych i czołowych,

     -aurikuloterapia (akupunktura ucha za pomocą prądu elektrycznego),

     -elektrostymulacja mięśni:

     -m. okrężnego warg,

     -m. żwacz,

     -m. jarzmowy większy,

     - m. jarzmowy mniejszy,

     - m. bródkowy,

     - m.potyliczno-czołowy,

     - mięsień okrężny oka,

     - mięsień marszczący brwi,

     - mięsień policzkowy,

     - mięsień jarzmowy większy,

     - mięsień śmiechowy,

     - dźwigacz wargi górnej i skrzydła nosa,

     - mięsień obniżacz wargi dolnej,

     - mięsień obniżacz kąta ust,

     - mięsień dwubrzuścowy,

     - mięsień żuchwowo-gnykowy,

     - inne mięśnie szyi.

 11. Wskazania i przeciwwskazania do stosowania prądów i elektrostymulacji

Podczas kursu na bieżąco będą omawiane techniki wraz z ustawieniami aparatu adekwatnymi do danej jednostki i problemu. Będą mieć Państwo czas na przetestowanie ustawień i danej techniki po pokazie na sobie lub na osobie którą Państwo zaprosicie na szkolenie w formie modela ( w przypadku pacjentów wymagana zgoda na zabieg).

Część III – praktyka własna.

Udostępnione zostaną Państwu filmy instruktażowe, powielające techniki z którymi zapoznacie się Państwo podczas szkolenia. Przez 2 tygodnie będziecie Państwo praktykować z osobami, które wyrażą zgodę na praktykę – osoby z najbliższego otoczenia, autopraktyka. Po tym czasie zorganizowane zostanie wieczorne spotkanie typu LIVE – QandA, gdzie będziemy wzajemnie wymieniać się doświadczeniami, zadawać pytania, dyskutować. Organizator prześle Państwu link do spotkania, po uzgodnieniu terminu w czasie spotkania głównego.

 Część IV – nagranie zabiegu elektrostymulacji u pacjenta i odesłanie filmu do Organizatora na adres mailowy, udostępnienie dyskiem google lub za pomocą we-transfer. Organizator przekaże film Prowadzącym, które ocenią jakoś wykonania zabiegu, zasadność a także przekażą informację zwrotną Terapeucie.

Część V – uzyskanie zaświadczenia o możliwości samodzielnego wykonywania zabiegów elektrostymulacji w logopedii. Zakończony proces kursu.

KAŻDY Z UCZESTNIKÓW, będzie miał szansę dołączenia do GRUPY WSPARCIA TERAPEUTÓW w grupie terapeutycznej-zamkniętej na Facebooku. Grupa będzie przestrzenią do praktyki dalszej, wymiany doświadczeń, wsparcia i rozwoju wiedzy na temat elektrostymulacji. Dostęp do grupy będą mieć osoby kończące kurs. 

Elektorstymulacja ma szerokie zastosowanie w gabinecie logopedycznym poprzez wspomaganie takich problemów jak:

- ślinienie, po operacji rozszczepu warg i podniebienia, po resekcji krtani i języka opóźniony rozwój mowy, zaburzenia napięcia mięśniowego określonych mięśni,  dyslalia obwodowa, mowa nosowa (rynolalia), afazja motoryczna, dyzartria, wysiękowe zapalenie uszu, niedosłuchy, dysfagia, problemy z połykaniem pokarmów, krztuszenie podczas jedzenia i picia, po adenotomii, szczękościsk, rotacyzam, asymetrie twarzy, seplenienie międzyzębowe, zgrzytnie zębów, porażenia nerwów :twarzowego, trójdzielnego, językowo-gardłowego, porażenie fałdów głosowych, zaburzenia toru oddechowego, brak koordynacji ssanie-oddychanie-połykanie, asymetria wieku niemowlęcego, bóle odcinka szyjnego, migreny, zapalenia zatok, neuralgie, bóle obszaru potylicznego, szum w uszach.

Z elektroterapii mogą korzystać pacjenci z takimi jednostkami jak:

-autyzm, mózgowe porażenie dziecięce, zespoły genetyczne, wcześniaki, stwardnienie rozsiane, udar, stwardnienie zanikowe boczne, choroby psychosomatyczne z objawami neurologicznymi, bolerioza, przepukliny miedzykręgowe i inni wg indywidualnych ustaleń.

Zapraszamy Państwa na szkolenie z zakresu elektroterapii i elektrodiagnostyki w procesie logopedycznym. Poznają Państwo i nabędą umiejętności praktycznego wykorzystania prądów w usprawnianiu procesu terapeutycznego w dysfunkcjach takich jak: po operacji rozszczepu warg i podniebienia, zaburzenia napięcia mięśniowego, ślinienie,  dyslalia obwodowa, mowa nosowa (rynolalia), afazja motoryczna, dyzartria, wysiękowe zapalenie uszu, niedosłuchy, problemy z pobieraniem, obróbką i połykaniem pokarmów, krztuszenie podczas jedzenia i picia, po adenotomii itd.

Terapia ta jest skutecznym uzupełnieniem leczenia logopedycznego i ortodontycznego. Zabieg elektrostymulacji dzięki odpowiednio dobranym parametrom wspomaga kompleksowe leczenie pacjentów z zaburzeniami logopedycznymi. Elektrodiagnostyka pozwoli Państwu ocenić pobudliwość nerwów i mięśni oraz zastosować odpowiedni proces terapeutyczny. Polega ona na przepływie prądu o bardzo niskim natężeniu przez mięśnie w celu usprawnienia ich funkcji. Elektroterapia oddziałuje na cały aparat artykulacyjny człowieka, wspomagając jego działanie. Zabieg pobudza do pracy włókna mięśniowe, wskutek czego następuje wzmocnienie siły, przyrost masy oraz objętości mięśni.

Szkolenie ma charakter praktyczny.

Każdy z uczestników otrzyma certyfikat uprawniający do przeprowadzenia podstawowych zabiegów z zakresu elektrostymulacji logopedycznej! 

Bogate materiały terapeutyczne i kontakt z prowadzącymi-konsultacje w ramach wdrożenia elektrostymulacji do zabiegów logopedycznych. 

Uwaga! Konieczność posiadania elektrostymulatora i dedykowanych elektrod do podniebienia, języka, krtani i mięśni twarzy (zakup własny uczestnika w promocyjnej cenie)*.

PODCZAS SZKOLENIA KONIECZNE BĘDZIE KORZYSTANIE Z KAMERY I MIKROFONU.

*Warunkiem koniecznym jest posiadanie elektrostymulatora TENS/ EMS/IF wraz z dedykowanymi elektrodami do elektrostymulacji wewnętrznej i zewnętrznej (możliwość posiadania własnego sprzętu wraz z dedykowanymi elektrodami złącze PIN 2mm zasilanego przez baterie lub przenośny akumulator). Zestaw szkoleniowy będzie można nabyć w promocyjnej cenie od producenta. Po potwierdzeniu uczestnictwa w kursie zostanie wysłany do Państwa link i hasło w celu nabycia zestawu szkoleniowego w promocyjnej cenie  (dodatkowy koszt zestawu w cenie promocyjnej wraz z elektrodami to  około 600 zł plus przesłka).

Szkolenia online
Innowacyjne metody elektrostymulacji zewnętrznej i wewnętrznej w logopedii – podejście praktyczne
mgr Aleksandra Kaczyńska
mgr Ewa Wojewoda
22.06.2024 (sobota)
12:00 - 20:00
1 439,00 zł
1 399,00 zł
Warunki uczestnictwa
Nasza strona używa plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. × Przeczytaj więcej o cookies

Czym są pliki "cookies"?

Pliki "cookies" to informacje tekstowe przechowywane na urządzeniu końcowym użytkownika (przeglądarka internetowa) w celu rozpoznania urządzenia tak, aby móc dostarczyć funkcjonalności takich jak np.: koszyk sklepowy, logowanie. Pliki cookies nie wyrządzają żadnych szkód urządzeniom na których są zapisywane.

Pliki cookies są wykorzystywane na niniejszej stronie internetowej, do poniższych celów:

Usuwanie plików cookies:

Oprogramowanie do przeglądania stron internetowych ma domyślnie ustawione akceptowanie przyjmowania plików cookies. Ustawienie to można zmienić samodzielnie w dowolnym czasie tak aby pliki cookies były blokowane. Zablokowanie plików cookies może jednak spowodować nieprawidłowe funkcjonowanie mechanizmów na stronie internetowej co uniemożliwi w szczególności np.: korzystanie z koszyka zakupowego lub logowanie użytkownika.