Strona główna / Szkolenia stacjonarne / Kinesiotaping logopedyczny od podstaw – podejście praktyczne

Kinesiotaping logopedyczny od podstaw – podejście praktyczne

mgr Aleksandra Kaczyńska

Neurologopeda, pedagog specjalny, terapeuta taktylny, specjalista wczesnej interwencji neurologopedycznej z ukierunkowaniem na pacjentów z wyzwaniami neuromotorycznymi w tym z padaczką.

mgr Ewa Wojewoda

mgr fizjoterapii, naturopata, osteopata pediatryczny,położna, terapeuta metod neurorozwojowych, terapeuta manualny, terapeuta J.Brondo (Argentina-Cordoba),

Ukończyła Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, zrealizowała wiele kursów i szkoleń w zakresie fizjoterapii i osteopatii, uczestniczyła w wymianach międzynarodowych osteopatów w ramach Ostheopathic European Academic Network (OsEAN) w Belgii, absolwentka Osteopatii Pediatrycznej, zrealizowała wieloetapowy kurs J.Brondo "Opieka i wsparcie dzieci urodzonych przedwcześnie" - Argentina (Cordoba) i staż w Clinica y Maternidad del Sol na Oddziale Patologii Wcześniaka.

Obecnie kończy międzynarodową szkołę Flanders International College of Osteopathy i prowadzi badania na Warszawskiej Akademii Medycznej, a także szkołe naturopatii.

Codziennie praktykuje osteopatie z dziećmi z dysfunkcją neurologiczną i genetyczną w tym chorobami rzadkimi we własnym Centrum Terapeutycznym. Od 2008 roku związana z Fundacją

Logopedzi, fizjoterapeuci, stomatolodzy.

Szkolenie przeznaczone jest dla osób, które poszukują nowych rozwiązań terapeutycznych w zakresie holistycznej pracy logopedycznej, neurologopedycznej. Autorki pragną pokazać zastosowanie metody kinesiotapingu jako metody wspomagającej bazowe terapie kompleksu orofacjalnego łącząc praktykę neurologopedyczną i fizjoterapeutyczną.

Celem szkolenia jest zapoznanie logopedów, fizjoterapeutów, stomatologów z metodami stosowanymi w terapii logopedycznej, stomatologicznej przy wykorzystaniu plastrowania – kinesiotapingu logopedycznego, plastrów-kinesiotapingu typu cross, perforowanych , statycznych, 4 D i innych taśm z zakresu kinesiotapingu. Uzupełnieniem szkolenia będą plastry moksa, kulki magnetyczne, ziarna vaccaria. Pokażemy uczestnikom jak zaplanować oraz prowadzić kompleksowe postępowanie terapeutyczne u pacjentów z różnymi dysfunkcjami w obrębie kompleksu ustno-twarzowego.

1. Wprowadzenie do kinesiotapingu w logopedii – podstawy koncepcji pracy metody wspomagającej.

2. Anatomia ustno-twarzowa w aspekcie funkcjonalnym krok po kroku:

- mięśnie wraz z przyczepami początku i końca.
    - nerwy czaszkowe i ich funkcje.
    - funkcje mięśni kompleksu orofacjalnego.

3. Wskazania i przeciwskazania do stosowania kinesiotapingu w logopedii.

4. Rodzaje kinesiotapingu wykorzystywane w logopedii.

5. Ruch taśmy w pracy z kompleksem orofacjalnym.

6. Procesy związane z aktywnością taśmy.

7. Techniki tapingu:

- korekcyjny,

- regulujący napięcie mięśniowe,

- przeciwbólowy,

- wspomagający terapię logopedyczną.

8. Techniki tapingu : typu cross, perforowany, statyczny, 4 D ,plastry moksa, kulki magnetyczne, ziarno vaccaria.

9. Wstępna diagnoza i ocena w procesie kinesiotapingu logopedycznego – procedura krok po kroku.

10.Techniki praktycznego wykorzystania kinsiotapingu w dysfunkcjach określonych mięśni i nerwów:

- pionizacja języka
     - dysfagia
     - bruksizm
     - sygmatyzm interdentalny
     - sygmatyzm boczny
     - rozszczep wargi
     - zaburzenia regulacji procesów ślinienia
     - wady zgryzu
     - szczękościsk
     - porażenie nerwu twarzowego
     - neuralgia n. trójdzielnego
     - brak kontroli głowy

10. Praktyka

a) Kinesiotaping mięśni mimicznych twarzy m.in.:

- mięsień potyliczno-czołowy
     - mięsień okrężny oka
     - mięsień marszczący brwi
     - mięsień policzkowy
     - mięsień jarzmowy większy
     - mięsień śmiechowy
     - dźwigacz wargi górnej i skrzydła nosa
     - mięsień obniżacz wargi dolnej
     - mięsień obniżacz kąta ust
     - mięsień bródkowy
     - mięsień żwacz
     - mięsień okrężny ust
     - mięsień dwubrzuźcowy
     - mięsien żuchwowo-gnykowy

b) Kinesiotaping w przypadkach klinicznych:

- zespoły genetyczne
     - dyslalie
     - powieki opadające, medycyna estetyczna
     - porażenie określonych mięśni twarzy
     - dysfunkcja stawu skroniowo – żuchwowego
     - blizny, guzy w okolicy twarzy
     - mózgowe porażenie dziecięce
     - zaburzenia grafomotoryczne
     - dysfagia
     - zespoły opuszkowe
     - spastyka
     - zaburzenia ssania

Terapeuta po zakończeniu szkolenia powinien samodzielnie dobierać metody klejenia dysfunkcji, a także umieć odpowiednio wykorzystać taśmy w procesie terapii logopedycznej, neurologopedycznej, stomatologicznej.

Po zakończonym szkoleniu Uczestnicy będą mieli możliwość zdobywania wiedzy w zamkniętej grupie na FB, gdzie autorki szkolenia będą prowadzić cykliczne spotkania QandA, celem poszerzania wiedzy Uczestników szkolenia.

Szkolenie składa się z dwóch części:

Część I– spotkanie stacjonarne

Cześć II – spotkania on- line studium przypadku ( w uzgodnionym przez grupie terminie, podczas szkolenia stacjonarnego, aby wesprzeć kompetencje nabyte podczas szkolenia)

Każdy Uczestnik powinien posiadać nożyczki, przygotować płyn do demakijażu bez emolientów (celem oczyszczenia skóry).

Uczestnicy będą pracować w parach podczas szkolenia.

Kinesiotaping logopedyczny od podstaw – podejście praktyczne
mgr Aleksandra Kaczyńska