Strona główna / Szkolenia online / Dysfunkcje i parafunkcje narządu mowy oraz ich wpływ na mowę

Dysfunkcje i parafunkcje narządu mowy oraz ich wpływ na mowę

dr Agnieszka Banaszkiewicz

Agnieszka Banaszkiewicz, logopeda i neurologopeda, językoznawca, dydaktyk i metodyk logopedii, która od 20 lat prowadzi diagnozę i terapię logopedyczną dzieci oraz dorosłych z różnymi zaburzeniami mowy. Od 2009 roku pracuje regularnie z pacjentami z wadami wrodzonymi twarzoczaszki (np. poważne wady zgryzu, rozszczep podniebienia) w Poradni Ortodontycznej UCS przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Wieloletni nauczyciel akademicki w Instytucie Logopedii Uniwersytetu Gdańskiego. Zainteresowania pragmatyczne łączy z pracą naukowo-badawczo-dydaktyczną. Autorka książki i licznych artykułów o tematyce logopedycznej i językoznawczej. Praktyczne aspekty logopedii prezentuje w artykułach ukazujących się m. in. w „Forum Logopedy” oraz prowadząc szkolenia dla logopedów. www.logopedia-banaszkiewicz.pl.

08.10.2021

1. Funkcje motoryczne narządów mowy - oddychanie, żucie, połykanie, karmienie - związek z artykulacją oraz rozwojem psychomotorycznym dziecka.

2. Związki przyczynowe pomiędzy nieprawidłowym sposobem oddychania, połykania, gryzienia i żucia, pozycją spoczynkową języka, wadami zgryzu a wymową.

3. Wpływ na wymowę parafunkcji układu stomatognatycznego, takich jak: nieprawidłowe ułożenie ciała podczas snu i karmienia, ssanie palca, smoczka, itp.

4. Przyczyny, zapobieganie i terapia dysfunkcji oraz parafunkcji układu stomatognatycznego, m. in. nauka połykania typu dorosłego, nauka ułożenia języka w spoczynku, ćwiczenia z płytką przedsionkową. Współpraca z ortodontą i innymi specjalistami.

5. Diagnoza logopedyczna funkcji motorycznych.

6. Nagrania pacjentów obrazujące niektóre zagadnienia.

Webinar będzie nagrywany, będzie można go odtworzyć przez 48 godz.

Uczestnicy webinaru otrzymaja materiały szkoleniowe i zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.

Dysfunkcje i parafunkcje narządu mowy oraz ich wpływ na mowę
dr Agnieszka Banaszkiewicz