Dysfunkcje i parafunkcje narządu mowy oraz ich wpływ na mowę
Logopeda, neurologopeda, językoznawca, dydaktyk i metodyk logopedii. Praktykuje prowadząc diagnozę i terapię logopedyczną dzieci oraz dorosłych z różnymi zaburzeniami mowy już od ponad 20 lat. Od 2009 roku pracuje w Poradni Ortodontycznej UCS przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym z pacjentami z wadami wrodzonymi twarzoczaszki (z poważnymi wadami zgryzu, m.in. z rozszczepami podniebienia). Wieloletni nauczyciel akademicki, przede wszystkim wykładowca w Instytucie Logopedii Uniwersytetu Gdańskiego, a także szkoleniowiec. Autorka publikacji naukowych o tematyce logopedycznej i językoznawczej: książki „Fleksja werbalna w mowie dzieci pięcioletnich”, ponad stu artykułów, rozdziałów książek, recenzji i haseł w „Encyklopedii Logopedii”. Zainteresowania pragmatyczne łączy z pracą naukowo-badawczo-dydaktyczną. Treści logopedyczne prezentowane przez dr Banaszkiewicz oparte są w równym stopniu na wiedzy i praktyce. W swoich działaniach zawodowych zawsze pamięta o dobru pacjenta.
04.11.2023
4 godz.
Program:
1. Funkcje motoryczne narządów mowy - oddychanie, żucie, połykanie, karmienie - związek z artykulacją oraz rozwojem psychomotorycznym dziecka.
2. Związki przyczynowe pomiędzy nieprawidłowym sposobem oddychania, połykania, gryzienia i żucia, pozycją spoczynkową języka, wadami zgryzu a wymową.
3. Wpływ na wymowę parafunkcji układu stomatognatycznego, takich jak: nieprawidłowe ułożenie ciała podczas snu i karmienia, ssanie palca, smoczka, itp.
4. Przyczyny, zapobieganie i terapia dysfunkcji oraz parafunkcji układu stomatognatycznego, m. in. nauka połykania typu dorosłego, nauka ułożenia języka w spoczynku, ćwiczenia z płytką przedsionkową. Współpraca z ortodontą i innymi specjalistami.
5. Diagnoza logopedyczna funkcji motorycznych.
6. Nagrania pacjentów obrazujące niektóre zagadnienia.
Webinar będzie nagrywany, będzie można go odtworzyć przez 48 godz.
Uczestnicy webinaru otrzymaja materiały szkoleniowe i zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.