Strona główna / Szkolenia stacjonarne / Pacjent z rurką tracheostomijną w terapii logopedycznej

Pacjent z rurką tracheostomijną w terapii logopedycznej

mgr Katarzyna Czechowicz-Gołaszewska

logopeda, neurologopeda, pedagog specjalny, oligofrenopedagog, filolog, instruktorka jogi dla dzieci, trener psów. Doświadczenie zdobywała w szkole integracyjnej, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, praktyce prywatnej (pacjenci z różnymi zaburzeniami rozwojowymi - w tym niepełnosprawności sprzężone, autyzm, zespoły genetyczne) oraz w czasie licznych kursów, szkoleń i praktyk. Założycielka Centrum Logopedyczno - Terapeutycznego "Dogadać się" w Budach-Grzybek gm. Jaktorów.

11.02.2023
Logopedzi, neurologopedzi, osoby (także opiekunowie), które rozpoczynają pracę z pacjentem neurologicznym z rurką tracheostomijną.

Cel:

Przybliżenie odbiorcom zagadnień dotyczących pracy logopedy/neurologopedy z pacjentem z rurką tracheostomijną (zwłaszcza w warunkach domowych).

1. Wprowadzenie

2. Anatomia i fizjologia układu oddechowego – podstawy

3. Tracheostomia – czym jest? na czym polega zabieg? wskazania? rodzaje rurek?

4. Rola logopedy/neurologopedy w zespole specjalistycznym – diagnoza, współpraca z lekarzami

5. Ocena stanu pacjenta – z uwzględnieniem stanu wegetatywnego (UVS), stanu obniżonej świadomości (MCS), zespołu zamknięcia (locked-is-syndrome)

6. Działania terapeutyczne – oddychanie, karmienie, komunikacja

7. Sytuacje trudne – utrudnione oddychanie, nadmierna/zalegająca wydzielina,wypadniecie rurki, pielęgnacja otworu stomijnego, pielęgnacja jamy ustnej

8. Dokumentacja

9. Warsztat praktyczny

10. Podsumowanie

Metody pracy:
⇒ wykład/prezentacja multimedialna
⇒ film
⇒ dyskusja
⇒ ćwiczenia praktyczne
⇒ analiza studium przypadku

Uczestnicy otrzymają materialy szkoleniowe i zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.

Pacjent z rurką tracheostomijną w terapii logopedycznej
mgr Katarzyna Czechowicz-Gołaszewska