Strona główna / Szkolenia stacjonarne / Mowa i komunikacja w zaburzeniach neurozwojowych małego dziecka (0-6 r.ż .) . Ocena nerwów czaszkowych i neuromotoryczne testy przesiewowe w diagnozie logopedycznej.

mgr Bożenna Odowska-Szlachcic

Pedagog specjalny: oligofrenopedagog,  tyflopedagog,  logopeda , terapeuta integracji sensorycznej, trener. Specjalizuje się w diagnozie i terapii dzieci z zaburzeniami mowy i komunikacji słowno-językowej oraz  trudnościami w nauce uwarunkowanymi dysfunkcjami  cech narządu wzroku.  Autorka książek i artykułów dotyczących  szeroko rozumianej integracji sensorycznej. Opracowała  program terapii sensomotorycznej  ATYWNE ZMYSŁY  wraz z zestawem pomocy dla dzieci z opóźnieniami i zaburzeniami rozwojowymi.

20.11.2022
Logopedzi, neurologopedzi.

1. Ogólny  wzorzec rozwoju dziecka. Rytm okołodobowy.

2. Ocena dojrzałości  neurologicznej – wcześniaka i noworodka urodzonego o czasie.

3. Jakich doznań  najbardziej  potrzebuje rozwijający się mózg ? Ruch, dotyk , rytmy i równowaga.

4. Zabawy  i ćwiczenia sensomotoryczne usprawniające  rozwój psychoruchowy i   mowę poprzez stymulację  określonych  obszarów  mózgu.

5. Przejawy dysregulacji u małego  dziecka. Wspieranie procesów regulacji.

6. Znaczenie  mowy matczynej / udziecinnionej  we wspomaganiu komunikacji, mowy   i zdolności poznawczych.

7. Jak szybko i skutecznie  wyciszyć płaczące niemowlę ?

8. Asymetria ułożeniowa. Nieprawidłowe napięcie mięśniowe w obrębie ciała a motoryka artykulacyjna.

9. Postawa ciała a ukształtowanie twarzoczaszki  i rozwój mowy.

10. Zakres funkcjonalnego  badania logopedycznego  twarzy ze szczególnym  uwzględnieniem przejawów  dysmorfii twarzoczaszki, budowy przegrody nosowej oraz  koloru śluzówki  języka i  gardła.

11. Ćwiczenia praktyczne :  badanie przesiewowe  wybranych nerwów czaszkowych  oraz przesiewowe  testy  senso i neuromotoryczne   w  diagnozie niedojrzałości neuroruchowej i  opóźnionym  rozwoju mowy.

12. Interpretacja wyników testów i wskazówki  do terapii.

13. Wpływ zaburzeń SPD na samodzielne jedzenie, kształtowanie praksji oralnej i kinestezji artykulacyjnej.

14. Wyzwalanie gotowości do mówienia.

15. Diagnoza kompleksu ustno twarzowego  w kierunku nad/podreaktywności

16. Posumowanie.

Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe i zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.

mgr Bożenna Odowska-Szlachcic
20.11.2022 (niedziela)