Strona główna / Szkolenia stacjonarne / Pacjent z rurką tracheostomijną w terapii logopedycznej – diagnoza, postępowanie terapeutyczne

mgr Katarzyna Czechowicz-Gołaszewska

Logopeda/neurologopeda, członek PTL i PZL, konsultant C-EYE, pedagog specjalny, oligofrenopedagog, filolog, trener umiejętności miękkich, instruktor jogi dla dzieci, trener i masażysta psów, trener FIT PAWS dla psów, założycielka Centrum Logopedyczno-Terapeutycznego „Dogadać się”.

16.11.2024 (sobota)
17.11.2024 (niedziela)
I dzień: w godz. 8.30-16.30 + przerwy
II dzień: w godz. 8.30-16.30 + przerwy

Logopedzi, neurologopedzi, osoby (także opiekunowie), które rozpoczynają pracę z pacjentem neurologicznym z rurką tracheostomijną

Cel szkolenia: Przybliżenie odbiorcom zagadnień dotyczących pracy logopedy/neurologopedy z pacjentem z rurką tracheostomijną (zwłaszcza w warunkach domowych).

1. Wprowadzenie

2. Anatomia i fizjologia układu oddechowego

3. Tracheostomia – czym jest? na czym polega zabieg? wskazania? rodzaje rurek?

4. Rola logopedy/neurologopedy w zespole specjalistycznym – diagnoza, współpraca z lekarzami

5. Ocena stanu pacjenta – z uwzględnieniem stanu wegetatywnego (UVS), stanu obniżonej świadomości (MCS), zespołu zamknięcia (locked-is-syndrome)

6. Działania terapeutyczne – oddychanie, połykanie, karmienie, komunikacja

7. Sytuacje trudne – utrudnione oddychanie, nadmierna/zalegająca wydzielina, wypadnięcie rurki, pielęgnacja otworu stomijnego, pielęgnacja jamy ustnej

8. Dokumentacja

9. Warsztat praktyczny

10.Podsumowanie

Metody pracy:

♦ wykład/prezentacja multimedialna

♦ film

♦ dyskusja

♦ ćwiczenia praktyczne

♦ analiza studium przypadku

Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe i zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.

Uwaga: Uczestnicy proszeni są o wygodny, sportowy strój oraz zabranie ze sobą dużego plażowego ręcznika. Uczestnicy otrzymają wszystkie niezbędne materiały specjalistyczne, które bedą potrzebne na szkoleniu.

mgr Katarzyna Czechowicz-Gołaszewska
16.11.2024 (sobota)