Strona główna / Szkolenia stacjonarne / Masaż logopedyczny i terapia manualna kompleksu ustno-twarzowego w praktyce – holistyczny program wsparcia pacjenta z wyzwaniami

mgr Aleksandra Kaczyńska

Neurologopeda, pedagog specjalny, terapeuta taktylny, specjalista wczesnej interwencji neurologopedycznej z ukierunkowaniem na pacjentów z wyzwaniami neuromotorycznymi w tym z padaczką.

mgr Ewa Wojewoda

Fizjoterapeuta, terapeuta manualny, fizykoterapeuta, specjalista tkanek miękkich i metod rehabilitacji powięziowej. Od ponad 10 lat wykorzystuje zabiegi elektrostymulacji w praktyce terapeutycznej z pacjentami o różnych wyzwaniach rozwojowych.

18.06.2022 (sobota)
19.06.2022 (niedziela)
I dzień: 9.00-17.00
II dzień: 9.00-15.00

Logopedzi, neurologopedzi.

1. Masaż logopedyczny, stymulacje ustno-twarzowe i terapia manualna  – wprowadzenie.

2. Anatomia ustno-twarzowa w aspekcie pracy manualnej, masażu i stymulacji orofacjalnych.

3. Masaż manualny wpływający na poprawę motoryki ustno-twarzowej – od czego zacząć, procedura, wskazania i możliwości.

4. Zastosowanie podstawowych technik powięziowych FDM i terapii wisceralnej

5. Leczenie dysfunkcji w obrębie twarz i szyi

6. Zastosowanie metody powięziowej w praktyce – diagnoza i leczenie przeprowadzone na pacjencie

7. Wpływ terapii manualnej na dysfunkcje związane z napięciem mięśniowym i porażeniem nerwów w obrębie twarzy, szyi, odcinka szyjnego kręgosłupa

8. Wprowadzenie do terapii punktów spustowych

9. Możliwości leczenia terapią punktów spustowych w logopedii na wybranych jednostkach chorobowych.

10. Elementy koncepcji neurorozwojowych w technikach pracy z ciałem w aspekcie logopedycznym

11. Techniki wspomagające karmienie

12. Techniki tkanek miękkich wpływające na pionizację języka

13. Techniki pracy manualnej w dysfagii

14. Techniki regulujące ślinienie

15. Wieloaspektowe wykorzystanie poznanych technik w usprawnianiu pacjentów z jednostkami:

⇒ mózgowe porażenie dziecięce,

⇒ zespół Dawna,

⇒ autyzm,

⇒ udar mózgu,

⇒ zespoły genetyczne,

⇒ stwardnienie rozsiane,

⇒ neuropatie,

⇒ rozszczepy podniebienia, warg,

⇒ dyslalie,

⇒ dyzartria,

⇒ zaburzenia ssania,

⇒ wady zgryzu,

⇒ bruksizm i inne.

16. Wspomaganie masażu manualnego innowacyjnymi rozwiązaniami:

⇒ połączenie z elektrostymulacją,

⇒ połączenie z kinesiotapingiem.

Prosimy o zabranie kocyka/maty, płynu do dezynfekcji rąk, oliwki do masażu lub olejku.

Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe i zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.

mgr Aleksandra Kaczyńska
mgr Ewa Wojewoda