Strona główna / Szkolenia stacjonarne / Ocena funkcjonalna traktu ustno-twarzowego. Mioterapia – podejście autorskie

Ocena funkcjonalna traktu ustno-twarzowego. Mioterapia – podejście autorskie

mgr Ewelina Mendala-Kwoczek

Dyplomowana logopedka medialna, specjalistka terapii logopedycznej, trenerka emisji i rehabilitacji głosu, oddechu, pedagog, terapeutka traktu orofacjalnego, terapeutka ręki, wykładowca akademicki, członkini Polskiego Towarzystwa Logopedycznego, autorka warsztatów „SOS GŁOS”, „Z KULTURĄ JĘZYKA NA TY!”, „Zaburzenia kompleksu ustno-twarzowego - holistyczna terapia w zespole logopedyczno-ortodontyczno-fizjoterapeutycznym” oraz książki „Konfrontacje literackie i językowe”, jak i wielu innych artykułów związanych z dziedzinami językoznawstwa i pedagogiki. Prelegentka ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji, jak i organizatorka kilku z nich.

07.12.2024 (sobota)
08.12.2024 (niedziela)
I dzień w godz. 10.00-17.00
II dzień w godz. 9.00-16.00

Logopedzi, neurologopedzi, studenci logopedii

Cel szkolenia:

Zapoznanie uczestników z całościowym podejściem wykonania diagnozy logopedycznej, nabycie umiejętności oraz wiedzy w zakresie oceny warunków anatomicznych i motorycznych jamy ustnej. Szkolenie ma charakter edukacyjno-praktyczny, z zastosowaniem własnego protokołu badania, nagrań, przykładów diagnoz i opisów medycznych.

1. Rozwój motoryczny jamy ustnej

2. Ankyloglossia:

♦ definicje i klasyfikacja medyczna

♦ metody badawcze w różnych grupach wiekowych

♦ kompensacje wynikające z ankyloglossii

♦ wpływ ankyloglossii na zakres ruchu oraz elastyczność warg, języka oraz żuchwy (w tym funkcji stawów   żuchwowo-skroniowych)

♦ ankyloglossia a funkcje pokarmowe (jak i gotowość do przyjmowania pokarmów), wymowa

♦ standardy postępowania w przypadku ankyloglossii – postępowanie przed wykonaniem zabiegu, jak i po korekcie wędzidełka języka, wargi górnej/dolnej

3. Analiza czaszkowo-twarzowa. Okluzja. Parafunkcje

4. Pozycja spoczynkowa i dynamiczna warg, języka, żuchwy, prawidłowy tor oddechowy, połykanie normatywne = WIELKA PIĄTKA

5. Postawa ciała a wady zgryzu, wady wymowy

6. Wieloczynnikowa koncepcja diagnozowania. Współpraca zespołu medycznego i terapeutycznego w przypadku zaburzeń motorycznych jamy ustnej

7. Terapia:

♦ reedukacja nerwowo-mięśniowa

♦ mioterapia.

Uwaga: Program autorski podlega ochronie.

Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe i zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.

Prosimy o przywiezienie  środków ochrony osobistej i małych lusterek.

Ocena funkcjonalna traktu ustno-twarzowego. Mioterapia – podejście autorskie
mgr Ewelina Mendala-Kwoczek