Strona główna / Szkolenia stacjonarne / Nosowanie i ćwiczenia podniebienia miękkiego w praktyce logopedycznej

Nosowanie i ćwiczenia podniebienia miękkiego w praktyce logopedycznej

dr Agnieszka Banaszkiewicz

Agnieszka Banaszkiewicz, logopeda i neurologopeda, językoznawca, dydaktyk i metodyk logopedii, która od 20 lat prowadzi diagnozę i terapię logopedyczną dzieci oraz dorosłych z różnymi zaburzeniami mowy. Od 2009 roku pracuje regularnie z pacjentami z wadami wrodzonymi twarzoczaszki (np. poważne wady zgryzu, rozszczep podniebienia) w Poradni Ortodontycznej UCS przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Wieloletni nauczyciel akademicki w Instytucie Logopedii Uniwersytetu Gdańskiego. Zainteresowania pragmatyczne łączy z pracą naukowo-badawczo-dydaktyczną. Autorka książki i licznych artykułów o tematyce logopedycznej i językoznawczej. Praktyczne aspekty logopedii prezentuje w artykułach ukazujących się m. in. w „Forum Logopedy” oraz prowadząc szkolenia dla logopedów. www.logopedia-banaszkiewicz.pl.

15.10.2022
Logopedzi, neurologopedzi, studenci logopedii.

Celem szkolenia jest zaznajomienie z postępowaniem logopedycznym w przypadku nosowania otwartego, zamkniętego i mieszanego. Zaprezentowane zostaną liczne ćwiczenia przygotowawcze istotne dla terapii nosowania, w tym kilkadziesiąt ćwiczeń podniebienia miękkiego, a także przykładowy program terapeutyczny.

1. Nosowanie otwarte, zamknięte i mieszane; organiczne i funkcjonalne; stopnie nasilenia nosowania. Patomechanizm.

2. Przyczyny i profilaktyka nosowania.

3. Diagnozowanie - filmy prezentujące próbki mowy pacjentów i logopedyczne próby diagnozujące nosowanie.

4. Praca podniebienia miękkiego.

5. Terapia nosowania – omówienie grup ćwiczeń i wybranych konkretnych przykładów zalecanych w terapii nosowania.

6. Ćwiczenia podniebienia miękkiego.

7. Wybrane sposoby wywoływania i utrwalania głosek zaburzonych pod względem rezonansu – nagrania i ćwiczenia praktyczne.

8. Przykładowy program terapii nosowania na podstawie studium przypadku.

9. Pytania do prowadzącej.

Podczas szkolenia uczestnikowi przyda się lusterko, małą latarkę, kubeczek plastikowy (do napojów), piórka lub płatki kwiatków z materiału do dmuchania, świeczkę i zapałki.

Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe i zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.

Nosowanie i ćwiczenia podniebienia miękkiego w praktyce logopedycznej
dr Agnieszka Banaszkiewicz