Strona główna / Szkolenia stacjonarne / Ocena napięcia mięśniowego i rozwoju psychoruchowego dziecka w aspekcie logopedycznym

mgr Łukasz Grotowski

mgr fizjoterapii, osteopata. Wykładowca i asystent w FICO Osteopathy Academy (embriologia, integracja osteopatyczna, integracja wisceralna) Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz Flanders International College of Osteopathy w Warszawie. W trakcie 4-letniego szkolenia Ewolucyjnego podejścia w osteopatii Grupa EVOST.

mgr Ewa Wojewoda

mgr fizjoterapii, naturopata, osteopata pediatryczny,położna, terapeuta metod neurorozwojowych, terapeuta manualny, terapeuta J.Brondo (Argentina-Cordoba),

Ukończyła Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, zrealizowała wiele kursów i szkoleń w zakresie fizjoterapii i osteopatii, uczestniczyła w wymianach międzynarodowych osteopatów w ramach Ostheopathic European Academic Network (OsEAN) w Belgii, absolwentka Osteopatii Pediatrycznej, zrealizowała wieloetapowy kurs J.Brondo "Opieka i wsparcie dzieci urodzonych przedwcześnie" - Argentina (Cordoba) i staż w Clinica y Maternidad del Sol na Oddziale Patologii Wcześniaka.

Obecnie kończy międzynarodową szkołę Flanders International College of Osteopathy i prowadzi badania na Warszawskiej Akademii Medycznej, a także szkołe naturopatii.

Codziennie praktykuje osteopatie z dziećmi z dysfunkcją neurologiczną i genetyczną w tym chorobami rzadkimi we własnym Centrum Terapeutycznym. Od 2008 roku związana z Fundacją

15.06.2024
Logopedzi, neurologopedzi, fizjoterapeci, rodzice dzieci z wyzwaniami, pedagodzy, terapeuci OREW.

1. Wprowadzenie do anatomii obszaru ustno-twarzowego

2. Wywiad- kluczowe pytania wskazujące na przyczynę ( arkusze pracy)

3. Podstawy neurofizjologiczne skurczu mięśniowego

4. Ocena napięcia mięśniowego w praktyce-holistyczne podejście do postawy ciała i głowy (skala)

4. Postawa ciała, ocena środka ciężkości na platformie, diagnoza wad postawy w aspekcie logopedycznym

5. Ocena rozwoju psychomotorycznego 0-4 roku życia - czerwone flagi

6. Jak napisać diagnozę- schemat opisu na podstawie case stady

7. Terapia dzieci -4 lat- cele terapeutyczne, demonstracja terapii z gabinetu, omówienie strategi

8. Techniki praktycznego wykorzystania określonych metod pracy w dysfunkcjach logopedycznych:

♦ pionizacja języka

♦ dysfagia

♦ wspomaganie przełykania

♦ bruksizm

♦ seplenienie między zębowe

♦ rozszczepy podniebienia i wargi

♦ ślinienie

♦ pacjenci po zabiegach chirurgicznych w tym tracheostomia i operacje onkologiczne

♦ udar, MPD, autyzm, zespoły genetyczne

♦ wady zgryzu

♦ szczękościsk

♦ porażenie nerwu twarzowego

♦ neuralgia n. trójdzielnego

♦ brak kontroli głowy

♦ określone dyslalie

Kurs daje umiejętności diagnozowania i prowadzenia dokumentacji wraz z tworzeniem diagnozy wg wytycznych z zakresu rozwoju psychomotorycznego dziecka wg skali Monachijskiej.Na podstawie diagnozy pokazuje właściwe techniki pracy i odpowiednie prognozowanie terapii.

Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe i zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.

mgr Łukasz Grotowski
mgr Ewa Wojewoda