Strona główna / Nagrane webinary / Terapia logopedyczna głosek tylnojęzykowych + nowa metoda wywoływania [k] [g]

Terapia logopedyczna głosek tylnojęzykowych + nowa metoda wywoływania [k] [g]

dr Agnieszka Banaszkiewicz

Agnieszka Banaszkiewicz, logopeda i neurologopeda, językoznawca, dydaktyk i metodyk logopedii, która od 20 lat prowadzi diagnozę i terapię logopedyczną dzieci oraz dorosłych z różnymi zaburzeniami mowy. Od 2009 roku pracuje regularnie z pacjentami z wadami wrodzonymi twarzoczaszki (np. poważne wady zgryzu, rozszczep podniebienia) w Poradni Ortodontycznej UCS przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Wieloletni nauczyciel akademicki w Instytucie Logopedii Uniwersytetu Gdańskiego. Zainteresowania pragmatyczne łączy z pracą naukowo-badawczo-dydaktyczną. Autorka książki i licznych artykułów o tematyce logopedycznej i językoznawczej. Praktyczne aspekty logopedii prezentuje w artykułach ukazujących się m. in. w „Forum Logopedy” oraz prowadząc szkolenia dla logopedów. www.logopedia-banaszkiewicz.pl.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania dotyczącego terapii logopedycznej głosek tylnojęzykowych.

1. Głoski [k], [g], [x]: norma fonetyczna i rozwojowa. Omówienie rentgenogramów i palatogramów. Wykorzystanie znajomości cech fonetyczno-fonologicznych na etapie ćwiczeń przygotowawczych i wywoływania głosek.

2. Charakterystyka nieprawidłowych realizacji głosek tylnojęzykowych. Filmy prezentujące k krtaniowe.

3. Przyczyny nieprawidłowości artykulacyjnych. Wskazówki diagnostyczne.

4. Ćwiczenia przygotowawcze (pokaz prezentera). Spis paronimów z głoskami tylnojęzykowymi.

5. Sposoby wywoływania, m. in. wywoływanie głoski [k] metodą mechaniczną oraz nową metodą wykorzystującą zmiękczone [k’]. Nagrania i zdjęcia pacjentów obrazujące wybrane zagadnienia.

6. Utrwalanie wywołanych głosek.

Czas trwania: 120 min.

Uczestnicy otrzymają materiał szkoleniowy w formie pdf.

Nagrane webinary
Terapia logopedyczna głosek tylnojęzykowych + nowa metoda wywoływania [k] [g]