Strona główna / Szkolenia stacjonarne / Jak radzić sobie z nosowaniem w praktyce logopedycznej? Ćwiczenia podniebienia miękkiego i nie tylko.

dr Agnieszka Banaszkiewicz

Agnieszka Banaszkiewicz, logopeda i neurologopeda, językoznawca, dydaktyk i metodyk logopedii, która od 20 lat prowadzi diagnozę i terapię logopedyczną dzieci oraz dorosłych z różnymi zaburzeniami mowy. Od 2009 roku pracuje regularnie z pacjentami z wadami wrodzonymi twarzoczaszki (np. poważne wady zgryzu, rozszczep podniebienia) w Poradni Ortodontycznej UCS przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Wieloletni nauczyciel akademicki w Instytucie Logopedii Uniwersytetu Gdańskiego. Zainteresowania pragmatyczne łączy z pracą naukowo-badawczo-dydaktyczną. Autorka książki i licznych artykułów o tematyce logopedycznej i językoznawczej. Praktyczne aspekty logopedii prezentuje w artykułach ukazujących się m. in. w „Forum Logopedy” oraz prowadząc szkolenia dla logopedów. www.logopedia-banaszkiewicz.pl.

21.11.2021
logopedzi, studenci logopedii

Cel:

Celem szkolenia jest obrazowe ukazanie patomechanizmu nosowania oraz przekazanie narzędzi służących do jego diagnozowania i terapii w logopedii.

Szkolenie składa się z dwóch części – teoretycznej (wykładu w postaci prezentacji multimedialnej zobrazowanego pokazem zdjęć i filmów), oraz warsztatowej (ćwiczenia praktyczne i wspólne stworzenie programu terapeutycznego).

Treści:

Nosowanie otwarte, zamknięte i mieszane; organiczne i funkcjonalne; stopnie nasilenia nosowania – patomechanizm.

Przyczyny i profilaktyka nosowania.

Diagnozowanie - filmy prezentujące próbki mowy pacjentów. Logopedyczne próby diagnozujące nosowanie – ćwiczenia praktyczne.

Terapia nosowania – omówienie grup ćwiczeń zalecanych w terapii nosowania.

Praktyczne ćwiczenia podniebienia miękkiego i innych, przydatnych w terapii nosowania.

Sposoby wywoływania i utrwalania głosek zaburzonych pod względem rezonansu – nagrania i ćwiczenia praktyczne.

Przykładowy program terapii nosowania na podstawie studium przypadku.

dr Agnieszka Banaszkiewicz
21.11.2021 (niedziela)