IV OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA LOGOPEDYCZNA. Wady anatomiczno - czynnościowe u pacjentów w aspekcie logopedyczno - fizjoterapeutycznym. Holistyczne działania w pracy logopedy.
Logopeda, neurologopeda, językoznawca, dydaktyk i metodyk logopedii. Praktykuje prowadząc diagnozę i terapię logopedyczną dzieci oraz dorosłych z różnymi zaburzeniami mowy już od ponad 20 lat. Od 2009 roku pracuje w Poradni Ortodontycznej UCS przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym z pacjentami z wadami wrodzonymi twarzoczaszki (z poważnymi wadami zgryzu, m.in. z rozszczepami podniebienia). Wieloletni nauczyciel akademicki, przede wszystkim wykładowca w Instytucie Logopedii Uniwersytetu Gdańskiego, a także szkoleniowiec. Autorka publikacji naukowych o tematyce logopedycznej i językoznawczej: książki „Fleksja werbalna w mowie dzieci pięcioletnich”, ponad stu artykułów, rozdziałów książek, recenzji i haseł w „Encyklopedii Logopedii”. Zainteresowania pragmatyczne łączy z pracą naukowo-badawczo-dydaktyczną. Treści logopedyczne prezentowane przez dr Banaszkiewicz oparte są w równym stopniu na wiedzy i praktyce. W swoich działaniach zawodowych zawsze pamięta o dobru pacjenta.
Neurologopeda, pedagog specjalny, terapeuta taktylny, specjalista wczesnej interwencji neurologopedycznej z ukierunkowaniem na pacjentów z wyzwaniami neuromotorycznymi w tym z padaczką.
mgr fizjoterapii- absolwentka AWF J. Piłsudskiego w Warszawie, mgr pedagogiki specjalnej- absolwentka APS im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie, dyplomowana ortoptystka.
Logopedka, pedagożka, surdologopedka, terapeutka karmienia. Wykładowca UAM Poznań. Prezeska Fundacji „Cali Mali”. Dyrektorka Niepublicznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej „Cali Mali”. Autorka programu „LogoSensoryka” dla logopedów oraz „Oswojenie ma znaczenie” dla terapeutów karmienia.
Neurologopeda, Surdopedagog, Terapeuta karmienia, Certyfikowany Terapeuta Ortodoncji Funkcjonalnej MFS, Terapeuta miofunkcjonalny, Specjalista Manualnej Terapii Dysfagii. Praktyk z 13-letnim stażem zawodowym. Na co dzień współpracuje z Oddziałem Neonatologii i Poradnią Neonatologiczną Szpitala im. Czerwiakowskiego w Krakowie oraz Szpitala Uniwersyteckiego im. M. Kopernika w Krakowie, z GRS Medical w Krakowie oraz Centrum Medycznym LARMED w Krakowie.
Neurologopeda kliniczny, terapeuta miofunkcjonalny, instruktor metody Butejki, terapaeuta metody Padovan. Zajmuje się terapią neurologopedyczną niemowląt, dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
Absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, stażystka w Klinikach Uniwersyteckich w Bonn i Neapolu oraz prywatnej klinice w Austrii, specjalistka stomatologii ogólnej, ale to w ortodoncji osiągnęła światowy poziom umiejętności i kompetencji. Uzyskała Dyplom Ortodonty Klinicznego w The City of London Dental School. Od 2015 roku prowadzi szkolenia dla lekarzy z zakresu ortodoncji. Wraz z dr Derekiem Mahony – światowej klasy ortodontą – prowadziła szkołę ortodoncji dla lekarzy dentystów. Członek Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, European Orthodontic Society oraz International Associacion for Orthodontics. Obecnie pełni funkcję Wiceprezydenta Polskiej Sekcji International Associacion for Orthodontics.
doktor nauk humanistycznych, logopeda, specjalizuje się w pracy z dziećmi oraz osobami dorosłymi z wadami anatomicznymi twarzoczaszki oraz zaburzeniami czynnościowymi przestrzeni orofacjalnej, takimi jak rozszczep wargi i/lub podniebienia, ankyloglosja, wady zgryzu (w tym pacjenci ortognatyczni), jak również dysfunkcją oddychania oraz połykania. Wieloletni wykładowca akademicki (UŚ Katowice, UM Wrocław, AFM Kraków), autorka licznych publikacji naukowych z zakresu orofacjologopedii.
Pedagog specjalny: oligofrenopedagog, tyflopedagog, logopeda , terapeuta integracji sensorycznej, trener. Specjalizuje się w diagnozie i terapii dzieci z zaburzeniami mowy i komunikacji słowno-językowej oraz trudnościami w nauce uwarunkowanymi dysfunkcjami cech narządu wzroku. Autorka książek i artykułów dotyczących szeroko rozumianej integracji sensorycznej. Opracowała program terapii sensomotorycznej ATYWNE ZMYSŁY wraz z zestawem pomocy dla dzieci z opóźnieniami i zaburzeniami rozwojowymi.
Fizjoterapeuta, pedagog, specjalista technik powięziowych. Aktualnie uczestnik 4 letnich studiów podyplomowych FICO Osteopathy Academy oraz Szkoły Osteopatii Pediatrycznej. Na codzień Koordynator zespołu rehabilitacji w Fundacji Koocham, wspierającej rozwój dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną.
Prof. dr hab. Zbigniew Tarkowski (Katedra i Zakład Psychologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie) jest autorem wielu monografii dotyczący osób z zaburzeniami mowy wydanych w języku polskim i angielskim. Jest zwolennikiem interdyscyplinarnych badań oraz podejścia strukturalno - systemowego i zarazem holistycznego. Ta koncepcja leży u podstaw nowej książki Afazjologia. Organiczne zaburzenia mowy.Jest autorem pierwszych polskich testów rozwoju języka oraz programów stymulacyjno - terapeutycznych, które są szeroko stosowane. Jako doświadczony terapeuta propaguje łączenie teorii z praktyką oraz współpracę przedstawicieli nauk medycznych, humanistycznych i społecznych.
Fizjoterapeuta, terapeuta manualny, fizykoterapeuta, specjalista tkanek miękkich i metod rehabilitacji powięziowej. Od ponad 10 lat wykorzystuje zabiegi elektrostymulacji w praktyce terapeutycznej z pacjentami o różnych wyzwaniach rozwojowych.
18.03.2023
10 godz.
Serdecznie zapraszamy do udziału w IV Ogólnopolskiej Konferencji Logopedycznej wszystkie Osoby, które są zainteresowane holistycznym podejściem do pracy logopedy. Mamy nadzieję, że pomoże to w Panstwa codziennej, niełatwej ale jakże ciekawej pracy terapeutycznej a spotkanie z ekspertami i innymi uczestnikami będzie wspaniałą okazją do wymiany doświadczeń.
Konferencja skierowana jest do:
✅ logopedów
✅ neurologopedów
✅ studentów logopedii
✅ terapeutów
✅ specjalistów z poradni psychologiczno-pedagogicznych
✅ pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów.
Program:
09.00-9.45 Wykład otwierający: prof. dr hab. Zbigniew Tarkowski
Opóźniony rozwój mowy : diagnoza, stymulacja i terapia logopedyczna
9.45 - 10.15 mgr Aleksandra Kaczyńska, mgr Ewa Wojewoda
Wykorzystanie elektrostymulacji prądami TENS/EMS w neurologopedycznej terapii zaburzeń miofunkcjonalnych - ujęcie interdyscyplinarne
10.15-10.45 dr Izabela Malicka
Dysfunkcja oddychania jako przyczyna wad wymowy
10.45-11.15 mgr Agata Kalina
Terapia karmienia oparta na strategiach. Podejście responsywne
11.15-11.45 mgr Anna Karaś
Rola stawu skroniowo - żuchwowego w terapii logopedycznej
11.45-12.15 Przerwa kawowa
12.15-12.45 mgr Bożenna Odowska - Szlachcic
Nerw błędny w diagnozie logopedycznej Znaczenie X nerwu czaszkowego w jedzeniu, fonacji i motoryce oralno- artykulacyjnej
12.45-13.15 dr Agnieszka Banaszkiewicz
Wprowadzenie do terapii logopedycznej pacjenta z rozszczepem podniebienia i / lub wargi
13.15-13.45 mgr Aleksandra Listwoń i lek.dent. Anna Lubecka
Diagnoza i terapia pacjenta ze zgryzem otwartym w ujęciu ortodontyczno-neurologopedycznym
13.45-14.15 dr n. med. Andrzej Senderski
Współpraca logopedy i otolaryngologa - aspekty praktyczne
14.15-14.45 mgr Artur Ozimina
Osteopatia w logopedii i zaburzeniach czynnościowych rzutujących na dysfunkcje orofacjalne
14.45-15.30 Przerwa obiadowa
Warsztaty 15.30-18.30 (w każdym bloku godzinowym jeden warsztat do wyboru)
I grupa warsztatów 15.30-17.00
1. Wykorzystanie wybranych technik mięśniowo - powięziowych w dysfunkcjach stawu skroniowo - żuchwowego w pracy logopedy - mgr Anna Karaś
2. Wzajemne relacje układu stomatognatycznego i narządu ruchu (ich wpływ na postawę ciała, dno miednicy, rola przepony) mgr Małgorzata Kahl
3. O wadach zgryzu. Współpraca lekarza ortodonty z logopedą - mgr Aleksandra Listwoń i lek.dent. Anna Lubecka
4. Anatomia palpacyjna, zasady handlingu oraz wybrane osteopatyczne techniki manualne wspomagające terapię orofacjalną - mgr Artur Ozimina
II grupa warsztatów 17.00 - 18.30
1. Połykanie w diagnozie i terapii logopedycznej - dr Izabela Malicka
2. Ćwiczenia podniebienia miękkiego (pierścienia zwierającego gardła) w terapii nosowania i nie tylko - dr Agnieszka Banaszkiewicz
3. Terapia karmienia. Proste strategie na dobry start - warsztat z praktycznym wykorzystaniem strategii terapeutycznych dla pacjenta i jego rodziny - mgr Agata Kalina
KORZYŚCI Z UCZESTNICTWA W KONFERENCJI:
✅ udział w 10 wykładach i 2 warsztatach (do wyboru z 7)
✅ poznanie nowych kierunków w podejściu do pracy logopedy w aspekcie logopedyczno - fizjoteraputycznym
✅ możliwość konsultacji z ekspertami w dziedzinach: logopedii, fizjoterapii, medycyny
✅ wzajemna wymiana doświadczeń z innymi Uczestnikami
✅ możliwość uczestnictwa w praktycznych warsztatach
✅ uzyskanie certyfikatu uczestnictwa w konferencji logopedycznej
W konferencji można uczestniczyć w 3 wariantach:
STACJONARNIE - część wykładowa i warsztatowa
STACJONARNIE - tylko część wykładowa
ONLINE - tylko część wykładowa (udział na "żywo", Uczestnicy otrzymują nagranie, które jest dla nich dostępne przez kolejne 48 godz.).
Uwaga: Ilość miejsc na warsztatach jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
KONFERENCJA odbędzie się w Warszawie, w hotelu o3, ul. Mangalia 1.
BARDZO PROSIMY O NAPISANIE W POLU "UWAGI" JAKI POSIŁEK PAŃSTWO WYBIERACIE: MIĘSNY LUB WEGE.
Kilka słów od wykładowców:
mgr Aleksandra Kaczyńska
mgr Małgorzata Kahl
mgr Agata Kalina
mgr Anna Karaś
mgr Aleksandra Listwoń
lek. dent. Anna Lubecka
dr Izabela Malicka
mgr Bożenna Odowska-Szlachcic
mgr Artur Ozimina
dr n. med. Andrzej Senderski
prof. dr hab. Zbigniew Tarkowski
mgr Ewa Wojewoda