Strona główna / Szkolenia stacjonarne / Diagnoza i terapia logopedyczna dyslalii obwodowej- wybrane zagadnienia

Diagnoza i terapia logopedyczna dyslalii obwodowej- wybrane zagadnienia

dr Izabela Malicka

Wieloletni wykładowca akademicki (m.in. Uniwersytet Śląski, Akademia Frycza- Modrzewskiego w Krakowie, WSB w Cieszynie, PWSZ w Nowym Sączu), członek Polskiego Towarzystwa Logopedycznego. Pomysłodawczyni oraz inicjatorka powstania „Centrum Wad Twarzoczaszki", gdzie prowadzi diagnozę oraz terapię w zakresie zaburzeń mowy u osób z rozszczepem wargi i/lub podniebienia. Jest autorką publikacji naukowych oraz czynnym uczestnikiem w licznych konferencjach. W obszarze jej zainteresowań naukowych znajdują się badania dotyczące wpływu warunków anatomiczno - czynnościowych na mowę dziecka oraz osób dorosłych.

24.09.2022
Logopedzi, neurologopedzi.

Cel szkolenia :

Celem szkolenia jest zdobycie wiedzy oraz kompetencji, które są niezbędne do właściwej diagnozy oraz terapii logopedycznej w przypadku dyslalii obwodowej. Dzięki szkoleniu uczestnicy nabędą umiejętności w rozpoznawaniu nieprawidłowości artykulacyjnych pacjenta w odniesieniu do patomechanizmu ich powstawania.

1. Rodzaje oraz etapy diagnozy logopedycznej.

2. Typologie zaburzeń mowy, w tym wymowy.

3. Ocena czynności prymarnych takich jak: oddychanie fizjologiczne, czynności pokarmowe w tym połykanie oraz obecność parafunkcji.

4. Wady anatomiczne przestrzeni orofacjalnej w odniesieniu do normy oraz możliwych przyczyn (budowa zgryzu, podniebienia twardego oraz miękkiego, ocena wędzidełek).

5. System fonemowo-fonetyczny języka polskiego jako narzędzie niezbędne do opisu normatywnych realizacji fonemów;

6. Metody badania artykulacji;

7. Patomechanizm zaburzeń realizacji fonemów spółgłoskowych ze względu na sposób i miejsce artykulacji, udział wiązadeł głosowych oraz rezonatora nosowego w dyslalii obwodowej;

8. Nienormatywne cechy fonetyczne w realizacjach wybranych fonemów spółgłoskowych;

9. Typy terapii logopedycznej w odniesieniu do diagnozy;

10. Strategia postępowania logopedycznego w przypadku wybranych form zaburzeń dyslalii obwodowej – propozycja metody terapii w przypadku zaburzeń oddychania oraz ustnej fazy połykania;

11. Rola innych specjalistów w procesie diagnozy oraz terapii logopedycznej dyslalii obwodowej.

Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe i zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.

Diagnoza i terapia logopedyczna dyslalii obwodowej- wybrane zagadnienia
dr Izabela Malicka