Strona główna / Szkolenia stacjonarne / Innowacyjne metody i techniki wykorzystywane w pracy z osobami z afazją i deficytami neurologicznymi.

mgr Aleksandra Lidia Załustowicz

Pedagog Specjalny, Neurologopeda, Surdologopeda, z ukończonym studium
Seksuologii, oraz Terapii w Kryzysie, w trakcie studiów Neuropsychologii. Od 2013 roku doktor
nauk społecznych z zakresu Pedagogiki. Od dziesięciu lat prowadzi terapię jako neurologopeda
w Centrum J.Z. Szeliga w Środzie Wielkopolskiej, gdzie podejmuję się terapii osób po
przebytych udarach, urazach mózgu. Posiada kilkuletnie doświadczanie w pracy na oddziałach
udarowych i neurologicznych, oraz ośrodkach rehabilitacyjnych Od piętnastu lat współpracuje
z domami pomocy społecznej, zajmuje się diagnozą i terapią osób dorosłych z afazja i dyzartrią.
Współpracuje z Fundacją ORCHidea. Wykładowca uczelni wyższych między innymi UAM i
ANPiS w Poznaniu. Realizuje również liczne granty społeczne, które mają na celu podniesienie
jakości życia osób zależnych.

Mgr Aleksandra Orchowska

Neurologopeda, Wiceprezes zarządu Fundacji ORCHidea, kompleksowo wspierającej dorosłe
osoby po udarach/urazach mózgu oraz po operacjach neurochirurgicznych guzów mózgu.
Posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy na oddziałach neurologicznych i udarowych,
zajmuje się diagnozą i terapią dorosłych osób z afazją i dyzartrią.
Zaangażowana społecznie, jest członkiem rad pożytku publicznego (poznańskiej i powiatu
poznańskiego), aktywnie działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami, przede wszystkim z
deficytami neurologicznymi.

08.10.2022
Logopedzi i neurologopedzi, psycholodzy i neuropsycholodzy, fizjoterapeuci, terapeuci zajęciowi, lekarze i pielęgniarki.

Dla kogo jest przeznaczone jest szkolenie?
Szkolenie jest przeznaczone dla osób, które:
⇒ poszukują sposobu na uzupełnienie prowadzonych terapii,
⇒ szukają przestrzeni do wymiany doświadczeń oraz inspiracji
⇒ chcą otrzymać gotowe narzędzie do pracy,
⇒ chcą zdobywać wiedzę poprzez naukę na konkretnych przykładach, a nie jedynie w teorii,
⇒ pracują z pacjentami z deficytami neurologicznymi
⇒ pracują z pacjentami z afazją
⇒ pracują w dziedzinie neurologii, logopedii, fizjoterapii, psychologii, terapii zajęciowej

Cel:
Celem szkolenia jest przedstawienie szeregu metod i technik pracy z pacjentem z deficytami neurologicznymi. Niniejsze metody i techniki są wykorzystywane w Fundacji ORCHidea, która od lat prowadzi najnowocześniejszą terapię w Polsce. Wiele z technik zostało stworzonych w ramach innowacji, które są skierowane tylko do pacjenta dorosłego z afazją.

Uczestnicy szkolenia:
⇒ posiądą wiedzę na temat poszczególnych metod i technik pracy z pacjentem z deficytami neurologicznymi,
⇒ zapoznają się z materiałem filmowym, na którym zostaną zaprezentowane poszczególne metody i techniki pracy,
⇒ otrzymają publikacje książkowe oraz narzędzia, które mogą wykorzystać w pracy z pacjentem z afazją.

1. Charakterystyka grupy docelowej pacjentów, systematyka oraz terminologia poparta materiałem filmowym.

2. Transcranial direct current stimulation w pracy z pacjentem neurologicznym.

3. Neuroforma - nowoczesne oprogramowanie, wspierające rehabilitację ruchową i poznawczą.

4. Elektrostymulacja obszaru twarzowego, terapia VR, biofeedback. Programy takie jak Nintendo Wii, ExeMemory, oraz inne  narzędzia i technologie wykorzystywane w pracy z pacjentem z deficytami neurologicznymi.

5. Elementy terapii miofunkcjonalnej z pacjentem z porażeniem nerwu twarzowego.

6. Innowacyjne narzędzia w pracy z pacjentem z afazją – program „mowa w starciu z udarem” oraz aplikacja „Phasis”, wspomagająca komunikację osób z afazją.

7. Innowacyjne narzędzie do komunikacji z osobami, które utraciły zdolność słownego porozumiewania się – „Album Potrzeb. Ilustrowany przewodnik dla osób z demencją i opiekunów”

8. „Pozytywny niezbędnik” - W ramach innowacji powstał produkt, specjalnie opracowany przez zespół specjalistów Fundacji ORCHidea, zawierający niezbędny zestaw informacyjno-aktywizujący osoby przebywające w izolacji w czasie pandemii.

9. „Procedura przyjazna chorym i opiekunom” – kompendium.

10. Autorskie publikacje książkowe przeznaczone dla osób z deficytami neurologicznymi.

Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe i zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.

mgr Aleksandra Lidia Załustowicz
Mgr Aleksandra Orchowska