Seplenienie- programowanie terapii logopedycznej
Logopeda, neurologopeda, językoznawca, dydaktyk i metodyk logopedii. Praktykuje prowadząc diagnozę i terapię logopedyczną dzieci oraz dorosłych z różnymi zaburzeniami mowy już od ponad 20 lat. Od 2009 roku pracuje w Poradni Ortodontycznej UCS przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym z pacjentami z wadami wrodzonymi twarzoczaszki (z poważnymi wadami zgryzu, m.in. z rozszczepami podniebienia). Wieloletni nauczyciel akademicki, przede wszystkim wykładowca w Instytucie Logopedii Uniwersytetu Gdańskiego, a także szkoleniowiec. Autorka publikacji naukowych o tematyce logopedycznej i językoznawczej: książki „Fleksja werbalna w mowie dzieci pięcioletnich”, ponad stu artykułów, rozdziałów książek, recenzji i haseł w „Encyklopedii Logopedii”. Zainteresowania pragmatyczne łączy z pracą naukowo-badawczo-dydaktyczną. Treści logopedyczne prezentowane przez dr Banaszkiewicz oparte są w równym stopniu na wiedzy i praktyce. W swoich działaniach zawodowych zawsze pamięta o dobru pacjenta.
25.02.2024
7 godz.
Celem szkolenia jest nauczenie postępowania diagnostycznego i terapeutycznego zaburzeń z zakresu sygmatyzmu. Podczas szkolenia omówiona zostanie charakterystyka głosek dentalizowanych w normie i patologii, przyswajanie ich w ontogenezie, przyczyny i konsekwencje zaburzeń. Integralną częścią będzie prezentacja sposobów wywoływania głosek oraz omówienie różnych ścieżek programów terapeutycznych.
⇒ W zobrazowaniu treści pomaga kilkadziesiąt krótkich filmów.
Program:
1. Charakterystyka artykulacji głosek detalizowanych i ich przyswajanie w mowie dziecka.
2. Diagnozowanie sygmatyzmu – wskazówki diagnostyczne oraz filmy prezentujące różne deformacje. Definicje i rodzaje sygmatyzmu.
3. Ćwiczenia wstępne przygotowujące do wywołania głosek detalizowanych z podziałem na szeregi, sposób realizacji, dźwięczność – ćwiczenia praktyczne.
4. Wywoływanie głosek dentalizowanych – przegląd literatury przedmiotu i ćwiczenia praktyczne. Kolejność wywoływania głosek – propozycje podzielone według etiologii zaburzeń.
5. Etapy utrwalania głosek dentalizowanych – skuteczne dobieranie materiału językowego. Wskazówki dotyczące utrwalania. Różnice postępowania z substytucjami a deformacjami.
Uczestnicy powinni mieć podczas szkolenia lusterko, szpatułki i słomki, aby móc na bieżąco wykonywać ćwiczenia.
Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe i zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.
Uwaga: Osoby, które wezmą udział w obu szkoleniach z dr Agnieszką Banaszkiewicz w dniach 24 i 25 lutego 2024r. otrzymują rabat w wysokości 10%. Prosimy o wpłacanie od razu pomniejszonej kwoty tj. 790 zł.