Strona główna / Szkolenia stacjonarne / Pacjent z wadą zgryzu, czyli ortodoncja dla logopedów. Mioterapia pacjenta ortodontycznego

mgr Aleksandra Listwoń

Neurologopeda, terapeuta wczesnej interwencji logopedycznej, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju, terapeuta ortodoncji funkcjonalnej MFS, certyfikowany terapeuta RCM, certyfikowany terapeuta metody Padovan, instruktor metody Butejki, terapeuta miofunkcjonalny.  Ukończyła kilkadziesiąt kursów z zakresu diagnozy i terapii kompleksu ustno-twarzowego, terapii ręki, ortoptyki, technik Emmetta, dyspraksji i innych. Specjalizuje się w pracy z dziećmi z zaburzeniami rozwojowymi już od pierwszych dni życia oraz terapią osób z zaburzeniami funkcjonowania kompleksu ustno-twarzowego. Prowadzi gabinet dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz jest organizatorem Turnusów Logopedycznych Aleksandry Listwoń dla dzieci niepełnosprawnych.

Logopedzi, neurologopedzi.

1. Cechy prawidłowego zgryzu w stałym uzębieniu

2. Wczesna diagnostyka ortodontyczna

3. Kiedy do ortodonty?

4. Ortodoncja czynnościowa a ortodoncja tradycyjna – diagnoza

5. Kształt kośćca głowy jako wynik czynności mięśni (mechanika rozwojowa)

6. Grupy mięśniowe kształtujące kości szczęki oraz żuchwy

7. Wady nabyte

8. Cel ćwiczeń logopedycznych w leczeniu ortodontycznym

9. Dotylne wady zgryzu – charakterystyka

♦ Dotylne wady zgryzu a nieprawidłowa realizacja głosek

♦ Przyczyny wad zgryzu - etiologia

♦ Parafunkcje i dysfunkcje wpływające na tworzenie się dotylnych wad zgryzu

♦ Gimnastyka orofacjalna

♦ Ćwiczenia mięśniowe bierne i czynne

♦ Mioterapia

♦ Dotylne wady zgryzu – ćwiczenia

♦ Połykanie

♦ Trainer

♦ Aparat Hass

♦ Aparaty ortodontyczne

♦ Kinesjology taping

10. Doprzednie wady zgryzu – charakterystyka

♦ Mięśnie poruszające żuchwę

♦ Dorzednie wady zgryzu a nieprawidłowa realizacja głosek

♦ Parafunkcje i dysfunkcje wpływające na tworzenie się doprzednich wad zgryzu

♦ Doprzednie wady zgryzu – ćwiczenia

♦ Ćwiczenia

♦ Trainer w terapii doprzednich wad zgryzu

♦ Aparaty ortodontyczne wykorzystywane w terapii doprzednich wad zgryzu

♦ Wykorzystanie kinesjology tapingu w terapii doprzednich wad zgryzu

♦ Omówienie przypadków

11. Zgryzy otwarte – charakterystyka

♦ Zgryz otwarty zębowy

♦ Zgryzy otwarte a wady wymowy

♦ Etiologia zgryzu otwartego

♦ Przyczyny niedrożności oddechowej

♦ Konsekwecje niedrożności oddechowej

♦ Parafunkcje i dysfunkcje w zgryzach otwartych

♦ Oddychanie jamą nosową a oddychanie jamą ustną

♦ Ocena czynności prymarnych

♦ Trainer w terapii zgryzów otwartych

♦ Kolce

♦ Aparaty ortodontyczne

♦ Kinesjology taping

♦ Studia przypadków

Szkolenie ma charakter teoretyczno-praktyczny. Uczestnik pozna charakterystykę wad zgryzu oraz zdobędzie umiejętności pracy z pacjentem ortodontycznym.

Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe oraz zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.

mgr Aleksandra Listwoń
19.05.2024 (niedziela)