Strona główna / Szkolenia stacjonarne / Zaburzenia koncentracji uwagi u dzieci - przyczyny, postępowanie, terapia

Zaburzenia koncentracji uwagi u dzieci - przyczyny, postępowanie, terapia

mgr Violetta Podsiadła-Kabacińska

Neuro i surdologopeda, oligofrenopedagog terapeuta integracji sensorycznej, terapeuta NDT- Bobath, provider Neuroflow, specjalista z wieloletnią praktyką w pracy z dziećmi z opóźnieniami i zaburzeniami rozwojowymi. Od ponad dwudziestu lat pracuje z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Jedenaście lat pracowała w przedszkolu integracyjnym, gdzie  poznała specyfikę pracy z małymi dziećmi, przede wszystkim z tymi, które wymagają szczególnego wsparcia.   Praktykę zawodową zdobywała również pracując w Specjalistycznej Poradni Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu oraz współpracując z Fundacją „ Dźwięki Marzeń”. Od piętnastu lat pracuje w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kołobrzegu oraz prowadzi gabinet LOGO-SENS.

26.06.2022
Pedagodzy, nauczyciele, logopedzi, psycholodzy, fizjoterapeuci, terapeuci integracji sensorycznej.

Szkolenie dla terapeutów  i nauczycieli!

Skupienie, dobra organizacja, planowanie stanowią fundament,  którego  potrzebuje  każde dziecko by sprostać wymaganiom w szkole, przedszkolu, domu,  na podwórku.

Za pomocą przestawionych strategii nauczymy dziecko czekać na swoją kolej, lepiej koncentrować uwagę, dokonywać selekcji bodźców, wykonywać polecenia, lepiej przystosowywać się do zmian.

1. Kilka  słów o koncentrowaniu uwagi.

2. Zachowania wskazujące na obecność zespołu zakłóceń uwagi.

3. Procesy automatyzacji.

4. Pamięć proceduralna, uczenie motoryczne.

5. Okresy wrażliwe w rozwoju dziecka

6. Normy rozwojowe w zakresie koncentrowania uwagi.

7. Co składa się na dobrą koncentrację?

8. Przyczyny zaburzeń  koncentracji uwagi.

9. Uniwersalne zasady dla dzieci z zaburzeniami koncentracji uwagi o różnym podłożu.

10. Strategie i techniki wspierania regulacji i samoregulacji / m.in. trening autogenny, masaże, techniki oddechowe,  mindfulness /.

11. Strategie postępowania, modyfikowanie otoczenia, zalecenia terapeutyczne, ćwiczenia w odniesieniu do każdej grupy zaburzeń:

⇒ impulsywność, zaburzenia mechanizmów hamowania

⇒ zaburzenia selekcji

⇒ zakłócenia modulacji bodźców sensorycznych

⇒ zaburzenia posturalne

⇒ zaburzenia przetwarzania słuchowego

⇒ zaburzenia pamięci roboczej

⇒ osłabione planowanie i organizacja działań

⇒ osłabiona umiejętność planowania  i ustalania priorytetów

⇒ osłabiona umiejętność zarządzania czasem.

12. Zalecenia dla rodziców.

Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe i zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.

Zaburzenia koncentracji uwagi u dzieci - przyczyny, postępowanie, terapia
mgr Violetta Podsiadła-Kabacińska