Strona główna / Szkolenia online / Jak wspomagać przyswajanie pierwszych słów przez dziecko z ORM? Dzienniczek mowy oraz autorska metoda tygodniowego opracowywania znaczenia i formy wyrazu

dr Agnieszka Banaszkiewicz

Agnieszka Banaszkiewicz, logopeda i neurologopeda, językoznawca, dydaktyk i metodyk logopedii, która od 20 lat prowadzi diagnozę i terapię logopedyczną dzieci oraz dorosłych z różnymi zaburzeniami mowy. Od 2009 roku pracuje regularnie z pacjentami z wadami wrodzonymi twarzoczaszki (np. poważne wady zgryzu, rozszczep podniebienia) w Poradni Ortodontycznej UCS przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Wieloletni nauczyciel akademicki w Instytucie Logopedii Uniwersytetu Gdańskiego. Zainteresowania pragmatyczne łączy z pracą naukowo-badawczo-dydaktyczną. Autorka książki i licznych artykułów o tematyce logopedycznej i językoznawczej. Praktyczne aspekty logopedii prezentuje w artykułach ukazujących się m. in. w „Forum Logopedy” oraz prowadząc szkolenia dla logopedów. www.logopedia-banaszkiewicz.pl.

17.10.2021

Zapraszamy do uczestnictwa w szkoleniu on-line, które zawiera w sobie wykład konwersatoryjny (z możliwością zadawania pytań na chacie) oraz samodzielną pracę słuchacza.

Nowa formuła szkolenia będzie wyglądać następująco:

wykład on-line 4 godz. zegarowe + ćwiczenia warsztatowe

Pod koniec spotkania każdy uczestnik otrzyma ćwiczenie do przygotowania na podstawie treści szkolenia, w ciągu 24 godz. powinien je przesłać do prowadzącego. Zebrane od uczestników prace zostaną opracowane i opatrzone uwagami przez prowadzącą oraz odesłane do uczestników w ciągu kolejnych 2 dni.

WAŻNE: Każdy uczestnik otrzyma od prowadzącej w jednym pliku tekstowym opracowane pomysły WSZYSTKICH słuchaczy. Dzięki temu uczestnik zdobędzie bogaty materiał przygotowany przez grupę. Materiały będą opracowywane przez prowadzącą anonimowo.

Cel szkolenia:

Celem szkolenia jest przygotowanie słuchacza do pracy z dzieckiem niemówiącym lub mówiącym pojedyncze słowa. Wskazany zostanie sposób diagnozowania ilości słów w słowniku czynnym dziecka oraz kontrolowania szybkości ich pojawiania się. Omówiony zostanie sposób pracy z dzieckiem i jego otoczeniem w celu zmotywowania dziecka do mówienia. Podane zostaną konkretne przykłady ćwiczeń i omówione studium przypadku. Teoretyczne podstawy zostaną ograniczone do minimum, celem prowadzącej jest omówienie krok po kroku metody, którą stosuje w swojej praktyce w pracy z dziećmi z opóźnionym rozwojem mowy o różnej etiologii.

1. Dzienniczek mowy jako jedna z metod diagnozowania zasobu słownictwa. Przykłady.

2. Eksplozja słownictwa – wpływ tego zjawiska na dalszy rozwój mowy.

3. Metoda tygodniowego opracowywania znaczenia i formy wyrazu wprowadzanego do słownika dziecka – wskazówki dla rodziców pacjenta, przykłady ćwiczeń do zastosowania przez logopedę na zajęciach.

4. Studium przypadku.

5. Zaprezentowanie konspektu zawierającego szereg szczegółowo opisanych ćwiczeń.

6. Omówienie ćwiczeń przygotowywanych przez słuchaczy na podstawie zaprezentowanych przykładów – za pośrednictwem poczty mailowej.

Warsztat: każdy uczestnik będzie mógł na podstawie treści szkolenia przygotować ćwiczenia i przesłać do prowadzącego w ciągu 2 dni. Zebrane od uczestników prace zostaną opracowane i odesłane w ciągu kolejnych 2 dni.

Słuchacze powinni mieć możliwość włączenia dźwięku (kamera jest niepotrzebna).

Szkolenie będzie nagrywane i będzie je można odtwarzać przez 48 godz, uczestnicy otrzymają materiały i zaświadczenie o ukończeniu webinaru.

dr Agnieszka Banaszkiewicz
17.10.2021 (niedziela)