Strona główna / Szkolenia stacjonarne / KURS – PEDIATRIC FEEDING DISORDERS w praktyce logopedy – strategie diagnostyczno-terapeutyczne MODUŁ II

01.04.2022 (piątek)
02.04.2022 (sobota)
I dzień: 16.00-20.00
II dzień: 9.00-17.00

Logopedzi, neurologopedzi

MODUŁ II

Zaburzenia karmienia i jedzenia  – model diagnostyczno-terapeutyczny dziecka od 12 do 36  miesiąca życia. Współczesne wyzwania logopedyczne.

DIAGNOZA

1. W poszukiwaniu przyczyny trudności – wywiad z rodzicem jako podstawa do dalszej pracy. Przykłady kliniczne.

2. Małe dziecko a trudności z pobieraniem pokarmów – całościowa diagnoza logopedyczna w aspekcie żywieniowym. Doświadczenia i praktyka własna w oparciu o doświadczenia własne.

3. Rozwój funkcji pokarmowych dziecka od  12 miesiąca życia –  etapy rozwojowe, norma a wyzwanie. Żucie, gryzienie, picie i połykanie.

4. Całościowa diagnoza zaburzeń karmienia w pierwszym roku życia – aspekt logopedyczny. Przykłady kliniczne.

5. Możliwości diagnozy aktu połykania dziecka powyżej 12 miesiąca życia  – VFSS/FEES.

TERAPIA

1. Główne kierunki działań w zakresie trudności w karmieniu dziecka 12-36 – jakie mamy możliwości?

2. Jednostki diagnostyczne, z którymi może spotkać się logopeda w aspekcie zaburzeń karmienia/jedzenia.

3. Leczenie żywieniowe dziecka powyżej 12 miesiąca życia – co wybrać? Jak wspomóc?

4. Praca z dzieckiem z trudnościami w gryzieniu i żuciu.

5. Strategie sensoryczno-motoryczne stosowane w pracy z dzieckiem wykazującym trudności w karmieniu/jedzeniu– doświadczenia i przykłady z praktyki własnej.

W trakcie szkolenie wiedza teoretyczna będzie poparta danymi naukowymi, zdjęciami, materiałem filmowym i ćwiczeniami praktycznymi.

Po ukończeniu każdego modułu (Każdy moduł trwa 16 godzin dydaktycznych rozłożonych na dwa dni szkoleniowe) Uczestnik otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.

Po ukończeniu 3 MODUŁÓW Uczestnik otrzymuje certyfiat TERAPEUTY PEDIATRIC FEEDING DISORTERS.

Każdy Uczestnik szkolenia, będzie miał możliwość dołączenia do zamkniętej grupy na Facebook’u „ PEDIATRIC FEEDING DISORDES” dedykowanej naszym kursantom. Grupa będzie kontynuacją ścieżki edukacyjnej.

Poniżej przedstawiamy tematykę kolejnego - III MODUŁU, który zaplanowany jest na 13-14 maja 2022r.

Terapia karmienia i jedzenia – indywidualne ścieżki terapeutyczne – wyzwania XXI wieku

1. Czym jest terapia karmienia i jakie są jej granice?
2. Dysfagia w pediatrii czyli kiedy karmienie doustne dziecka nie jest bezpieczne.
3. Wyzwania w zakresie karmienia dzieci z chorobami genetycznymi i neurologicznymi. Przykłady kliniczne.
4. Jak programować terapię karmienia – czy jest jeden słuszny standard postępowania?
5. Praca z pacjentem – diagnoza i programowanie terapii. Praca z materiałem filmowym.

01.04.2022 (piątek)
02.04.2022 (sobota)