Strona główna / Szkolenia online / Nosowanie i ćwiczenia podniebienia miękkiego w praktyce logopedycznej

Nosowanie i ćwiczenia podniebienia miękkiego w praktyce logopedycznej

dr Agnieszka Banaszkiewicz

Agnieszka Banaszkiewicz, logopeda i neurologopeda, językoznawca, dydaktyk i metodyk logopedii, która od 20 lat prowadzi diagnozę i terapię logopedyczną dzieci oraz dorosłych z różnymi zaburzeniami mowy. Od 2009 roku pracuje regularnie z pacjentami z wadami wrodzonymi twarzoczaszki (np. poważne wady zgryzu, rozszczep podniebienia) w Poradni Ortodontycznej UCS przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Wieloletni nauczyciel akademicki w Instytucie Logopedii Uniwersytetu Gdańskiego. Zainteresowania pragmatyczne łączy z pracą naukowo-badawczo-dydaktyczną. Autorka książki i licznych artykułów o tematyce logopedycznej i językoznawczej. Praktyczne aspekty logopedii prezentuje w artykułach ukazujących się m. in. w „Forum Logopedy” oraz prowadząc szkolenia dla logopedów. www.logopedia-banaszkiewicz.pl.

16.01.2022
Logopedzi, neurologopedzi, studenci logopedii.

Celem szkolenia jest zaznajomienie z postępowaniem logopedycznym w przypadku nosowania otwartego, zamkniętego i mieszanego. Zaprezentowane zostaną liczne ćwiczenia przygotowawcze istotne dla terapii nosowania, w tym kilkadziesiąt ćwiczeń podniebienia miękkiego, a także przykładowy program terapeutyczny.

Szkolenie online odpowiada pełnemu szkoleniu dotychczas organizowanemu w sposób stacjonarny.

1. Nosowanie otwarte, zamknięte i mieszane; organiczne i funkcjonalne; stopnie nasilenia nosowania. Patomechanizm.

2. Przyczyny i profilaktyka nosowania.

3. Diagnozowanie - filmy prezentujące próbki mowy pacjentów i logopedyczne próby diagnozujące nosowanie.

4. Praca podniebienia miękkiego.

5. Terapia nosowania – omówienie grup ćwiczeń i wybranych konkretnych przykładów zalecanych w terapii nosowania.

6. Ćwiczenia podniebienia miękkiego.

7. Wybrane sposoby wywoływania i utrwalania głosek zaburzonych pod względem rezonansu – nagrania i ćwiczenia praktyczne.

8. Przykładowy program terapii nosowania na podstawie studium przypadku.

9. Pytania do prowadzącej.

Wymagania sprzętowe: Uczestnicy powinni mieć możliwość włączenia kamery i dźwięku.

Podczas szkolenia uczestnikowi przyda się lusterko, małą latarkę, kubeczek plastikowy (do napojów), piórka lub płatki kwiatków z materiału do dmuchania, świeczkę i zapałki.

Szkolenie nie będzie nagrywane.

Nosowanie i ćwiczenia podniebienia miękkiego w praktyce logopedycznej
dr Agnieszka Banaszkiewicz