Strona główna / Szkolenia stacjonarne / Diagnoza i terapia dyzartrii i dysfagii - autorskie podejście

Diagnoza i terapia dyzartrii i dysfagii - autorskie podejście

mgr Magdalena Mazur

Neurologopeda, surdologopeda, terapeuta Empathy Dolls, terapeuta karmienia z wykorzystaniem m.in. elementów wg. koncepcji Human Touh, providerer – terapeuta metody Johannesa IAS, terapeuta miofunkcjonalny, terapeuta kinesiotapingu neurologopedycznego, terapeuta systemu MFS, terapeuta wykorzystujcy elementy kompleksowej, neurofizjologicznej  koncepcji terapeutycznej Castillo Moralesa oraz wielbicielka terapii neurobiologicznej prof. Cieszyńskiej, dyrektor Centrum Neuroterapii i Neurorehabilitacj NSL Magdalena Mazur.

14.11.2021
Logopedzi, neurologopedzi, surdologopedzi, studenci logopedii

I. CZĘŚĆ TEORETYCZNA:

1. Dyzartria, anartria – etiologia i patogeneza zaburzeń.

2. Mowa w aspekcie zmian dyzartrycznych.

3. Zespoły i jednostki chorobowe, którym mogą towarzyszyć zaburzenia dyzartryczne.

4. Diagnoza dyzartrii a inne zmiany w mowie (dyzartria a afazja, anartria, apraksja języka, jąkanie, demencja).

5. Mózgowe porażenie dziecięce – ujęcie funkcjonalne. Diagnozowanie dyzartrii w MPD.

6. Metody diagnozy dyzartrii. Kliniczna ocena oddychania, fonacji, artykulacji i prozodii w wypowiedziach osób z różnymi typami dyzartrii.

7. Różnice między zaburzeniami dyzartrycznymi u dzieci i u dorosłych – skala dyzartrii dla dzieci i dla dorosłych.

8. Dysfagia w dyzartrii: jak przebiega połykanie; zaburzenia połykania; badanie połykania; terapia dysfagii.

9. Kompleksowa terapia pacjenta dyzartrycznego – nowoczesne podejście:

- ENMOT TM – autorska metoda stymulacji obwodowej w zaburzeniach neurogennych

- Ett – Hno Elastic Therapeutic taping In Hed, Neck and Orofacjal Disorders – kinesiotaping logopedyczny,

- regulatory funkcji MFS,

- terapia miofunkcjonalna.

II. CZĘŚĆ PRAKTYCZNA:

1.Ustalanie celów terapii logopedycznej dyzartrii oraz wyznaczanie strategii postępowania terapeutycznego.

2. Układanie pacjenta z hipertonią i hipotonią mięśniową w pozycji siedzącej i leżącej do ćwiczeń logopedycznych, oddechowych oraz do karmienia i pojenia – zapewnienie warunków do prawidłowej koordynacji  mięśni fonacyjno – oddechowych i wspieranie prawidłowej pracy mięśni kompleksu oro – facjalnego.

3. Metody terapii dyzartrii:

- ćwiczenia oddechowe i fonacyjne

- usprawnianie motoryki narządów mowy

- ćwiczenia artykulacyjne i prozodyczne

- produkty medyczne mogące ułatwić terapię logopedyczną i codzienne funkcjonowanie pacjenta z dyzartrią.

Szkolenie wspierane własnym materiałem filmowym i dydaktycznym.

Diagnoza i terapia dyzartrii i dysfagii - autorskie podejście
mgr Magdalena Mazur