Strona główna / Szkolenia stacjonarne / Diagnoza rozwoju i ocena funkcjonowania dziecka w wieku 0-3 lat

Diagnoza rozwoju i ocena funkcjonowania dziecka w wieku 0-3 lat

dr Maria Piszczek

Psycholog kliniczny, od wielu lat zajmuje się diagnozowaniem i terapią dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim i głębokim. Propagatorka metody Ch. Knilla w terapii  dzieci upośledzonych  ( Dotyk i komunikacja, Programy aktywności). Autorka książek na temat autyzmu dziecięcego.

27.11.2021 (sobota)
28.11.2021 (niedziela)
I dzień: 09.00-17.00
II dzień: 09.00-14.00

psychologowie, pedagodzy pracujący z małymi dziećmi niepełnosprawnymi

Cel:

- Przygotowanie uczestników do wczesnego wykrywania nieprawidłowości w rozwoju dziecka.

- Przekazanie wiedzy i kształtowanie umiejętności niezbędnych do wykorzystania wielospecjalistycznej,   kompleksowej diagnozy w procesie planowania i realizowania działań wspomagajacych rozwój dziecka.

- Przygotowanie uczestników do przeprowadzania oceny efektywnosci indywidualnych programów wspomagania rozwoju dziecka.

1. Proces diagnostyczny i różne rodzaje diagnoz (diagnoza nozologiczna, neurologiczna, psychiatryczna, biomedyczna, psychometryczna, funkcjonalna, diagnoza dla celów wczesnego wspomagania rozwoju).

2. Klasyfikacja diagnostyczna zaburzeń psychicznych i rozwojowych w okresie niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa (DC-0-3R).

3. Skala Ocen zachowań Noworodka opracowana przez T.B. Brazeltona, wrodzone kompetencje społeczne.

4. Stałość ilorazów inteligencji u małych dzieci, dodatkowe wskaźniki diagnostyczne, które można uwzględnić w ocenie psychometrycznej.

5.  Piagetowska teoria rozwoju poznawczego (stadia, pojęcie stałości przedmiotu, skale rozwojowe typu piagetowskiego).

6.  Diagnoza rozwoju i funkcjonowania dziecka podczas sesji zabawy - wykorzystanie danych do konstruowania programu domowego i wspomagania interakcji komunikacyjnej przez rodziców.

7. Samoświadomość, autoregulacja i ocena rozwoju emocjonalno-społecznego.

8. Ocena funkcjonowania uwagi i pamięci oraz uczenia się.

9. Rozwojowe skale obserwacyjne.

Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe i zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.

Diagnoza rozwoju i ocena funkcjonowania dziecka w wieku 0-3 lat
dr Maria Piszczek