Strona główna / Szkolenia stacjonarne / Przychodzi dziecko do logopedy - jak przeprowadzić profesjonalne badanie logopedyczne

mgr Magdalena Mazur

Neurologopeda, surdologopeda, terapeuta Empathy Dolls, terapeuta karmienia z wykorzystaniem m.in. elementów wg. koncepcji Human Touh, providerer – terapeuta metody Johannesa IAS, terapeuta miofunkcjonalny, terapeuta kinesiotapingu neurologopedycznego, terapeuta systemu MFS, terapeuta wykorzystujcy elementy kompleksowej, neurofizjologicznej  koncepcji terapeutycznej Castillo Moralesa oraz wielbicielka terapii neurobiologicznej prof. Cieszyńskiej, dyrektor Centrum Neuroterapii i Neurorehabilitacj NSL Magdalena Mazur.

13.11.2021
Logopedzi, neurologopedzi, surdologopedzi, studenci logopedii.

I. CZĘŚĆ TEORETYCZNA:

1. Wywiad z rodzicem/opiekunem – środowisko domowe dziecka.

2. Rozwój psychofizyczny: wywiad około położniczy, karmienie, rozwój fizyczny, rozwój mowy.

3. Charakterystyka i zachowanie.

4. Środowisko przedszkolne/szkolne.

5. Badanie i ocena następujących obszarów:

- Budowa i funkcjonowanie aparatu artykulacyjnego (mięśnie języka, mięśnie okrężne warg, podniebienie twarde,   podniebienie miękkie, staw żuchwowo – skroniowy, wędzidełko podjęzykowe, zgryz)

- Ucho zewnętrzne i błona bębenkowa.

- Mowa czynna – artykulacja poszczególnych głosek

- Mowa bierna

- Słuch fonematyczny

- Tempo mowy

- Oddychanie podczas mówienia

- MFS (zaburzenia miofunkcjonalne) wzorzec ruchowy języka i warg podczas połykania

- Dominacja lateralna

6. Analiza dokumentacji medycznej dziecka.

7. Kiedy zalecamy wykonanie badań uzupełniających (psychologicznych, pedagogicznych, psychomotorycznych, laryngologicznych, audiologicznych, neurologicznych, ortodontycznych, fizjoterapeutycznych i innych.

II. CZĘŚĆ PRAKTYCZNA:

1. Przygotowywanie warsztatu logopedy – diagnosty.

2. Otoskop prawdę Ci powie!

Badanie otoskopem – praktyczna nauka rozpoznawania prawidłowej budowy przewodu słuchowego oraz błony bębenkowej z ocena drożności przewodu słuchowego zewnętrznego.

3. Jaka piramida jest prawidłowa?

Badanie tympanometryczne wysokiej jakości sprzętem diagnostycznym EasyTymp – ręcznym urządzeniem do wykonywania badań przesiewowych ucha środkowego,  wykonującym szybkie i dokładne pomiary impedancji i odruchów ipsilateralnych.

Wykonanie badania na chętnych uczestnikach szkolenia – wspólne omawianie wyników i nauka ich interpretacji.

4.Co z tym bananem?

Badanie audiometryczne wysokiej jakości sprzętem diagnostycznym Audiometrem MA 33 – zbadanie przewodnictwa powietrznego chętnego uczestnika szkolenia, wspólne omawianie wyników i nauka ich interpretacji na podstawie banana mowy – częstotliwości dźwięków mowy umieszczonej na siatce audiometrycznej.

5. Analizowanie zebranych informacji.

6. Współpraca ze specjalistami.

7. Opracowywanie informacji po badaniach.

Szkolenie wspierane własnym materiałem dydaktycznym, filmowym i fotograficznym.

Zachęca się, aby uczestnicy szkolenia w dniu szkolenia posiadali ze sobą lusterko oraz książeczkę zdrowia swojego dziecka (pożyczona także mile widziana).

mgr Magdalena Mazur
13.11.2021 (sobota)