Strona główna / Szkolenia stacjonarne / Wspomaganie rozwoju mowy osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu – ujęcie interdyscyplinarne

mgr Katarzyna Czechowicz-Gołaszewska

logopeda, neurologopeda, pedagog specjalny, oligofrenopedagog, filolog, instruktorka jogi dla dzieci, trener psów. Doświadczenie zdobywała w szkole integracyjnej, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, praktyce prywatnej (pacjenci z różnymi zaburzeniami rozwojowymi - w tym niepełnosprawności sprzężone, autyzm, zespoły genetyczne) oraz w czasie licznych kursów, szkoleń i praktyk. Założycielka Centrum Logopedyczno - Terapeutycznego "Dogadać się" w Budach-Grzybek gm. Jaktorów.

10.12.2022 (sobota)
11.12.2022 (niedziela)
I dzień: 8.30-17.30
II dzień: 8.30-13.00

Logopedzi, specjaliści innych dziedzin, rodzice i opiekunowie.

Cel:
Przekazanie podstaw teoretycznej i praktycznej wiedzy rodzicom i opiekunom dotyczącej pracy z osobami z autyzmem w szczególności w zakresie wspomagania rozwoju mowy i umiejętności komunikacji.

1. Mowa, język, komunikacja, zaburzenie – podejście neurologopedyczne

2. Etapy rozwoju mowy i ocena mowy dziecka w norma - diagnoza

3. Autyzm, zaburzenia ze spektrum autyzmu – podstawowe pojęcia i definicje, etiologia z odniesieniem do ICD-10 oraz ICD - 11, DSM V, CHAT, aspekt biomedyczny

4. Neurorozwojowa hipoteza autyzmu

5. Triada autystyczna

6. Rozwój mowy u osób z autyzmem – diagnoza neurologopedyczna, diagnoza różnicowa

7. Wczesne wspomaganie rozwoju językowego dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu - ćwiczenia

8. Stosowana analiza zachowania w terapii logopedycznej – wybrane aspekty

9. Specyfika terapii dzieci z autyzmem
    ⇒ trening jedzenia i czystości
    ⇒ kształtowanie rozwoju poznawczego i wewnętrznego planu działania
    ⇒ komunikacja werbalna i niewerbalna (wprowadzanie AAC)
    ⇒ nietypowe wzorce zachowań
    ⇒ postępowanie w sytuacjach trudnych
    ⇒ pomoce wykorzystywane w terapii logopedycznej

9. Rodzic w roli terapeuty – interwencje w relacji dziecko z autyzmem a rodzic

10. Aspekty prawne – autyzm a prawo.

Metody pracy:
    ⇒ wykład/prezentacja multimedialna
    ⇒ film
    ⇒ dyskusja
    ⇒ ćwiczenia praktyczne
    ⇒ analiza studium przypadku

UWAGA: Uczestnicy proszeni są o wygodny strój, niekrępujący ruchów.

Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe i zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.

mgr Katarzyna Czechowicz-Gołaszewska
10.12.2022 (sobota)