Strona główna / Szkolenia stacjonarne / Uszkodzenia narządu słuchu - diagnoza i terapia logopedyczna

Uszkodzenia narządu słuchu - diagnoza i terapia logopedyczna

mgr Agnieszka Dziedzic

Pedagog specjalny, logopeda-audiolog, neurologopeda. Od kilku lat współpracuje z Polikliniką SUVAG w Zagrzebiu, w której odbywała staż naukowo-dydaktyczny oraz szkolenia doskonalące z metody werbo-tonalnej. Członek Chorwackiego Stowarzyszenia Metody Werbo-tonalnej (Hrvatska Verbotonalna Udruga). Posiada doświadczenie w pracy z dziećmi z zaburzeniami mowy i komunikacji z wykorzystaniem elementów metody werbo-tonalnej.

26.11.2022
Logopedzi, studenci logopedii, nauczyciele, pedagodzy specjalni.

Cel:

Zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie przeprowadzenia funkcjonalnej diagnozy logopedycznej oraz programowania terapii dzieci z uszkodzeniami narządu słuchu.

Cele szczegółowe:

Zdobycie wiedzy z zakresu: obiektywnych i subiektywnych badań słuchu, czynników ryzyka uszkodzeń, typologii (medycznej i logopedycznej), rozwoju mowy dzieci z uszkodzeniami narządu słuchu, strategii wychowania słuchowo-językowego, zaburzeń przetwarzania słuchowego, specjalnych potrzeb edukacyjno-terapeutycznych.

1. Narząd słuchu – anatomia i fizjologia.
2. Rozwój funkcji słuchowych.
3. Etiologie uszkodzeń narządu słuchu.
4. Charakterystyka obiektywnych i subiektywnych badań słuchu.
5. Typologie uszkodzeń narządu słuchu: aspekt medyczny i logopedyczny.
6. Wywiad surdologopedyczny.
7. Funkcjonalna diagnoza surdologopedyczna. Narzędzia diagnostyczne.
8. Rozwój mowy i zaburzenia mowy u dzieci z uszkodzeniami narządu słuchu.
9. Metody i strategie w terapii dzieci z uszkodzeniami słuchu. Wychowanie słuchowo-językowe a trening słuchowy.
10. Komunikacja alternatywna i wspomagająca.
11. Programowanie wczesnych etapów rozwoju językowego z wykorzystaniem elementów metody werbo-tonalnej. Założenia teoretyczne metody i implikacje terapeutyczne.
12. Uszkodzenia jednostronne i ich konsekwencje w rozwoju językowym.
13. Karta Oceny Zachowań Komunikacyjnych (KOZK) i Karta Samooceny Umiejętności
Komunikacyjnych (KSUK).
14. (C)APD – kryteria diagnostyczne, charakterystyka zaburzenia, wybrane metody terapii.
15. Specjalne potrzeby edukacyjno-terapeutyczne. Konstruowanie programów terapeutycznych.
16. Przedstawienie wybranych pomocy logopedycznych i materiałów dydaktycznych.
17. Dyskusja.

Uczestnicy otrzymają zaświadczenia o ukończeniu szkolenia

Formy i metody pracy: wykład i warsztaty.

Uszkodzenia narządu słuchu - diagnoza i terapia logopedyczna
mgr Agnieszka Dziedzic